Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 19 marca 2013

"Dziennik Pontyfikatu"(9)




18 marca 2013 r.




Ojciec Święty postanowił zachować zasadniczo swój wcześniejszy herb oraz zawołanie biskupie „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. W swoim serwisie również KAI pisze, że herb papieski przedstawia się następująco: na niebieskim tle umieszczono symbole godności papieskiej, takie same jak miało to miejsce w przypadku Benedykta XVI (mitra umieszczona między skrzyżowanymi kluczami złotym i srebrnym, związanymi czerwonym sznurem).Na górze umieszczono symbol zakonu, z którego pochodzi nowy papież – Towarzystwa Jezusowego. Na tle jaśniejącego słońca widnieją litery IHS, czyli monogram Chrystusa. Nad literą H wznosi się krzyż, poniżej niej trzy czarne gwoździe. Na dole znajduje się gwiazda i kwiat nardowy. Gwiazda, według starożytnej tradycji heraldycznej, symbolizuje Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła, podczas gdy kwiat nardowy wskazuje św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. W tradycji ikonograficznej krajów języka hiszpańskiego św. Józef jest przedstawiany z gałązką nardu w ręku. W ten sposób papież Franciszek chciał podkreślić swoje nabożeństwo do Matki Bożej i św. Józefa. KAI informuje, że Motto papieża Franciszka zaczerpnięte jest z homilii św. Bedy Czcigodnego (Homila 21; CCL 122, 149-151), który komentując ewangeliczny epizod powołania św. Mateusza, pisze: «Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me" (Jezus zobaczył celnika, a ponieważ było to spojrzenie zmiłowania i wyboru, rzekł do niego: «Pójdź za Mną».).



Prezydent Argentyny zaprosiła papieża Franciszka do złożenia wizyty w Argentynie w lipcu br. Cristina Fernández de Kirchner odbyła dziś w Watykanie rozmowę z pochodzącym z tego kraju nowym biskupem Rzymu. Poprosiła go o mediację w prowadzeniu dialogu z Wielką Brytanią w sporze o Falklandy-Malwiny. - poinformował KAI




19 marca 2013 r.




Papież Franciszek przed Mszą św. inaugurującą pontyfikat objechał Plac św. Piotra entuzjastycznie witany przez ok. 200 tys. wiernych. - informuje KAI




Rozpoczynający dziś posługę Piotrową papież Franciszek otrzymał paliusz i pierścień Rybaka – symbole władzy biskupa Rzymu. Przedstawiciele kardynałów złożyli hołd nowemu papieżowi. Na placu św. Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI.




Przedstawiciele 132 państw uczestniczą w uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. Po raz pierwszy w historii w uroczystości rozpoczęcia posługi przez nowego papieża uczestniczyć będzie prawosławny patriarcha Konstantynopola - obecnie jest nim Bartłomiej I. - podkreśla KAI.




Prawdziwą władzą jest służba, także papież – by wypełniać władzę - musi „otwierać ramiona, aby strzec całego Ludu Bożego i przyjąć z miłością i czułością całą ludzkość, zwłaszcza najuboższych, najsłabszych, najmniejszych” – powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat. - cytuje słowa Papieża KAI. Papież w homilii prosił m. in. „wszystkich tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej, wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli”, aby byli „opiekunami” stworzenia, „Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska”. Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu! By jednak „strzec”, musimy też troszczyć się o nas samych! Pamiętajmy, że nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie! Tak więc strzec oznacza czuwać nad naszymi uczuciami, nad naszym sercem, gdyż z niego wychodzą intencje dobre i złe: te, które budują i te, które niszczą! Nie powinniśmy bać się dobroci, ani też wrażliwości! – wzywał Ojciec Święty. Wrażliwość nie jest cechą człowieka słabego – wręcz przeciwnie – „oznacza siłę ducha i zdolność do zwrócenia uwagi, współczucia, prawdziwej otwartości ma bliźniego, miłości”. - Nie powinniśmy bać się dobroci, czułości! – stwierdził Franciszek. „Prawdziwą władzą jest służba i że także papież, by wypełniać władzę musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę, która ma swój świetlisty szczyt na krzyżu”. - przypomniał słowa Papieża KAI.




Podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat, papież Franciszek wymienił uściski na znak pokoju z patriarchą Konstantynopola Barłomiejem I oraz katolikosem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Gareginem II. - pisze korespondent KAI z Watykanu. We Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat papieża Franciszka uczestniczą wysocy przedstawiciele bratnich Kościołów, w tym duchowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej, zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, katolikos Garegin II oraz przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion. - pisze KAI. Ogółem obecne są 33 delegacje chrześcijańskie, w tym 14 Kościołów Wschodnich, 10 z Zachodu i 3 organizacji ekumenicznych.




Papież senior Benedykt XVI śledził w telewizji Mszę św. inaugurującą pontyfikat papieża Franciszka – podała włoska agencja ANSA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz