Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 5 marca 2013

"Dziennik Konklawe" (2)



4 marca 2013 r. (Poniedziałek)



Następca Benedykta XVI najprawdopodobniej zreformuje Kurię Rzymską - twierdzi na łamach dziennika „La Stampa” Andrea Tornielli. Również redaktor naczelny „L’Osservatore Romano”, Giovanni Maria Vian jest przekonany, że zarządzanie Kościołem będzie należało do kluczowych kwestii poruszanych podczas spotkań kardynałów przed konklawe. Jak informuje KAI Redaktor naczelny „L’Osservatore Romano” zwraca uwagę, że o ile w 2005 r. ze 115 elektorów 113 wybierało papieża po raz pierwszy, to tym razem 48 ma już doświadczenie wcześniejszego konklawe i zna mechanizmy związane z wyborem Następcy św. Piotra.



W mediach trwają dyskusje jakie imię może mieć nowy papież. Publicysta "Corriere della Sera" Armando Torno uważa, że najlepszym wyborem byłby Leon XIV, czyli nawiązanie do jednego z najważniejszych pontyfikatów w najnowszej historii Kościoła, jakim była posługa Leona XIII w latach 1878-1903. Napisał on pierwszą encyklikę społeczną "Rerum novarum" ( 1891), w której zajął się kwestią ludzi pracy; dążył do zjednoczenia chrześcijan, był protektorem nauki. Wśród zasług tego jednego z najbardziej wpływowych papieży była też wybitna komunikatywność, dzięki której zdobył uznanie w wielu krajach świata.



5 marca 2013 r. (Wtorek)



Zdaniem watykanistów, jak informuje m. in. KAI, podczas wczorajszych kongregacji generalnych dominowały takie kwestie jak: Dokumentacja dotycząca sprawy przecieków informacji poufnych z apartamentu papieskiego, skandale związane z molestowaniem seksualnym dokonywanym przez duchownych i reorganizacja Kurii Rzymskiej. Zdaniem watykanisty Tornielli błędem byłoby jednak traktowanie skandali oraz afery vatileaks jako głównego tematu pierwszego dnia obrad Kolegium Kardynalskiego.



Kanadyjski kardynał Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do sukcesji po Benedykcie XVI, powiedział w wywiadzie radiowym, że są lepsi od niego kandydaci na papieża.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz