Łączna liczba wyświetleń

sobota, 9 marca 2013

"Dziennik Konklawe" (10)



9 marca 2013 r.



Prasa włoska spekuluje, że wybór daty konklawe to efekt kompromisu między kardynałami spoza Włoch, którzy chcieli pozwolić "dojrzeć" kandydaturom, a kurialistom, chcącym szybkiego rozpoczęcia. Gian Guido Vecchi nazywa to w "Corriere della Sera" zapowiedzią tego, co się stanie podczas konklawe z wyborem papieża.- informuje dzisiaj KAI. Watykaniści są wręcz jednomyślni co do podziału Kolegium Kardynalskiego na obóz włoski i "stranieri". Pisali o tym Rodari, Tornielli, tezę powtarza Vecchi. Nowością w stosunku do poprzednich konklawe jest to, iż kandydatem Włochów na czele z kurialistami, obozu tradycyjnego, miałby być kardynał brazylijski Scherer, a obozu kardynałów spoza Włoch kard. Angelo Scola- pisze KAI.



Nigdy dotąd tak wielu nie domagało się zmiany sposobu zarządzania Kurią Rzymską i nie podejmowało kwestii organizacji dykasterii, ich koordynacji, współpracy z konferencjami biskupów. A to oznacza, że nowy papież, kimkolwiek nim zostanie, nie będzie mógł zignorować tych wskazań będących konsekwencją dotychczasowych doświadczeń, nie zawsze w minionych latach pozytywnych w stosunkach między Rzymem a episkopatami - pisze na łamach dziennika „La Stampa” Andrea Tornielli. Słowa włoskiego watykanisty publikuje także KAI.



Zdaniem Antonio Gaspari z agencji „Zenit” wzrasta poparcie dla kard. Angelo Scola jako kandydata z Europy na Tron św. Piotra.



Przyszły papież niekoniecznie musi być z Włoch. Dziś bardziej ocenia się osobowość i zdolności danego kardynała – uważa Diego Contreras, szef agencji Rome Reports informującej o życiu papieża, Stolicy Apostolskiej i religii. Jego opinię przytacza KAI.



Międzynarodowa Agencja Prasowa „Zenit” opublikowała w swoim serwisie wyniki sondażu przeprowadzonego przez tygodnik katolicki „Niedziela” na swoim portalu. Dla 50 proc. internautów nowy papież będzie pochodził z Europy.



„Dymy informujące o przebiegu głosowania, mają się pojawiać nad Kaplicą Sykstyńską ok. godz. 12 w południe i godz. 19 wieczorem, a gdyby miał się ukazać dym biały, oznajmiający o wyborze Ojca Świętego, to może to nastąpić między 10.30 a 11 lub w godz. 17.30-18 wieczorem” - powiedział podczas dzisiejszego briefingu z dziennikarzami ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. – pisze KAI. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna ks. Lombardi przypomniał, że większość 2/3 głosów, wymaganych do wyboru papieża, wynosi 77 kardynałów. Zaznaczył, że termin rozpoczęcia konklawe ustalono dużą większością głosów już w pierwszej turze na początku ósmej kongregacji, która odbyła się wczoraj po południu. Konklawe rozpocznie się 12 bm. przed południem Mszą św. w bazylice św. Piotra „Pro eligendo Romano Pontifice”, a po południu wszyscy elektorzy przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej na obrzędy otwarcia. Wysłuchają tam nauki kard. Prospera Grecha z Malty, po czym na polecenie Mistrza Ceremonii Papieskich prał. Guido Mariniego (słowa „Extra omnes”) wszyscy, oprócz kardynałów-wyborców, opuszczą to miejsce. Drzwi do Kaplicy zostaną zamknięte i opieczętowane.

Dzień wcześniej – 11 marca o godz. 17.30 w Kaplicy Paulińskiej ślubowanie o zachowaniu tajemnicy złoży personel pomocniczy kardynałów-elektorów. Rano tegoż dnia odbędzie się jeszcze jedna kongregacja generalna Kolegium Kardynalskiego.- informuje KAI.



KAI w swoim serwisie opublikował sylwetki kardynałów „papabili”. Wśród kandydatów na papieża agencja wymienia kardynałów: Timothy Michael Dolan (USA), Péter Erdő (Wegry), Seán Patrick O’Malley OFM Cap (USA), Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB (Honduras), Marc Ouellet (Kanada), Gianfraco Ravasi (Włochy), Leonardo Sandri (Argentyna), Odilo Pedro Scherer (Brazylia), Christoph Schönborn (Austria), Angelo Scola (Włochy), Luis Antonio Tagle (Filipiny), Peter Kodwo Appiah Turkson (Ghana),



Msza św. w intencji wyboru papieża rozpocznie się w bazylice watykańskiej 12 marca o godz. 10.00, zaś początek konklawe przewidziano tego dnia na godz. 16.30 – podał z upoważnienia Kolegium Kardynalskiego Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, ks. prał. Gudio Marini. Ponadto KAI informuje, że Mszy św. w intencji wyboru papieża „pro eligendo Papa”, sprawowanej w bazylice watykańskiej będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, zaś koncelebrować mogą wszyscy kardynałowie. O godz. 16.30 tego samego dnia kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przejdą procesjonalnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego złożą przysięgę zobowiązując się do zachowania przepisów Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici gregis”, w tym tajemnicy wyboru. KAI w swoim codziennym serwisie podaje, że już w Kaplicy Sykstyńskiej Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie „extra omnes” i wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą wówczas Kaplicę Sykstyńską. Pozostanie tam tylko Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych i kard. Prosper Grech OSA, by przeprowadzić drugie rozważanie dla kardynałów-elektorów na temat spoczywającego na nich bardzo poważnego zadania, czyli „o konieczności działania w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego, mając jedynie na względzie Boga”. Po rozważaniu, kard. Grech wraz z Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych opuszczą Kaplicę Sykstyńską, natomiast kardynałowie-elektorzy, po odmówieniu modlitw wysłuchają słów najstarszego rangą kardynała-elektora, kard. Giovanni Batisty Re. Zapyta on, czy można przystąpić już do rozpoczęcia czynności związanych z wyborem.- czytamy w KAI w depeszy o. Stanisława Tasiemskiego OP z Watykanu.



(Przy opracowywaniu „Dziennika Konklawe” korzystam m. in. z depesz Katolickiej Agencji Informacyjnej)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz