Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 7 marca 2013

"Dziennik Konklawe" (5)



6 marca 2013 r. (Środa)



W IV kongregacji generalnej, która odbyła się 6 marca przed południem, wzięło udział 153 członków Kolegium Kardynalskiego, w tym 113 elektorów. Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi na codziennym spotkaniu z dziennikarzami. Odpowiadając na ich pytania wyjaśnił między innymi, dlaczego nie wyznaczono jeszcze daty konklawe. Poinformował, że zniszczony już został Pierścień Rybaka oraz pieczęcie Benedykta XVI. Informację tę podała KAI.

Jedno z ważniejszych zadań w okresie „sede vacante” – między ustąpieniem papieża, konklawe i wyborem nowego Biskupa Rzymu – przypadło mistrzowi papieskich ceremonii liturgicznych prałatowi Guido Mariniemu – informuje KAI. Powierzono mu funkcję notariusza, a więc to on wpisze do dokumentów przyjęcia wyboru przez nowego papieża i imienia, jakie on przyjmie.



W wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica” kard. Walter Kasper zwrócił uwagę na potrzebę większej przejrzystości w Watykanie



7 marca 2013 r. (Czwartek)



Podczas wczorajszej kongregacji generalnej poruszano problemy związane z przeciekiem informacji zastrzeżonych z apartamentu papieskiego, a także mówiono o aktualnych wyzwaniach Kościoła – donosi na łamach „La Stampy” Andrea Tornielii. „W tej chwili nie jesteśmy jeszcze gotowi do dokonania wyboru” - cytuje opinię anonimowego kardynała watykanista "La Stampy". Informację tę przekazała dzisiaj KAI.



W minionych dniach mówiono również o problemie „emerytowanego papieża”. Sprawę tę poruszył m.in. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, Kanadyjczyk kard. Marc Ouellet i prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, Amerykanin, kard. Raymond Leo Burke.- informuje KAI



Watykanista Antonio Tornielli na swoim blogu cytuje amerykańskiego kardynała Francis George z Chicago, który stwierdził, że „nie jesteśmy jeszcze gotowi, aby wejść na konklawe”. Tornielli odnosi się również do zawieszonej konferencji prasowej kardynałów amerykańskich. Watykanista stwierdza, że być może decyzja o zawieszeniu briefingu wypłynęła ze strony Dziekana Kolegium i Kamerlinga.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz