Łączna liczba wyświetleń

sobota, 16 marca 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (5)



15 marca 2013 r.



Rome Reports TV pokazała moment, w którym papież Franciszek otrzymał klucz do swoich apartamentów papieskich. 14 marca wieczorem przy otwarciu apartamentów papieskich Ojcu Świętemu towarzyszyli m.in. kard. Tacisio Bertone sekretarz stanu i abp Georg Gaenswein, prefekt Domu Papieskiego i sekretarz Benedykta XVI.





16 marca 2013 r.



Papież Franciszek nie podjął jeszcze decyzji w sprawie hasła, jakie będzie widniało na jego herbie papieskim. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi powiedział wczoraj dziennikarzom, że jako kardynał Jorge Mario Bergoglio miał hasło: „Miserando atque eligendo” (Miłując wybrał). Formuła ta zaczerpnięta jest z homilii św. Bedy Czcigodnego o powołaniu celnika Mateusza (Mt 9, 9-13).- informuje KAI. Św. Beda napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum, et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi, Sequere me”, co w hiszpańskim przekładzie z Liturgii Godzin brzmi: „Jesús vio al publicano y, porque lo amó, lo eligió, y le dijo: Sígueme” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ go umiłował, wybrał go, i powiedział mu: Pójdź za maną).- czytamy w KAI. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej nie podał bliższego terminu wizyty nowego papieża u Benedykta XVI w Castel Gandolfo.- podaje KAI.



O godz. 10. 13 KAI w swoim serwisie poinformował, że w przyszłą sobotę, 23 marca Ojciec Święty Franciszek uda się do Castel Gandolfo, gdzie spotka się z papieżem-seniorem Benedyktem XVI i wraz z nim spożyje posiłek. Informację tę KAI podał za Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej.



Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało też plan najbliższych zajęć papieża Franciszka. Otóż w najbliższą niedzielę, 17 marca o godz. 10.00 papież Franciszek odprawi Mszę św. w watykańskiej parafii św. Anny, a o godz. 12.00 z okna swego biura w Pałacu Apostolskim przewodniczył będzie modlitwie „Anioł Pański”. W poniedziałek 18 marca o godz. 12.50 Ojciec Święty przyjmie na audiencji prezydent Argentyny, panią Cristinę Fernández de Kirchner. We wtorek 19 marca o godz. 9.30 na placu św. Piotra papież Franciszek przewodniczył będzie Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat. Po jej zakończeniu złoży szaty liturgiczne w kaplicy Piety i przy Konfesji św. Piotra spotka się z szefami delegacji oficjalnych. Następnie spożyje obiad w Domu Świętej Marty. W środę 20 marca o godz. 11.00 przyjmie delegacje bratnich Kościołów. Natomiast na piątek 22 marca zaplanowano na godz. 11.00 w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego audiencję dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. W sobotę 23 marca Ojciec Święty uda się śmigłowcem do Castel Gandolfo, gdzie spotka się z papieżem-seniorem Benedyktem XVI i wraz z nim spożyje posiłek. W Niedzielę Palmową 24 marca papież Franciszek o godz. 9.30 będzie przewodniczył na placu św. Piotra procesji z palmami i uroczystej Eucharystii. O godz. 12.00 odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”.



Pamięć o ubogich, potrzebie pokoju w świecie oraz właściwych relacji ze środowiskiem naturalnym zadecydowały o wyborze przeze mnie imienia „Franciszek” wyznał nowy papież podczas spotkania z dziennikarzami. Podkreślił, że Chrystus jest centrum Kościoła, zaś Ojciec Święty jest jedynie Jego sługą, Wikariuszem, Następcą Apostoła Piotra. Jednocześnie wyznał, że chciałby Kościoła ubogiego i dla ubogich.- informuje KAI. W auli Pawła VI zgromadzili się pracownicy mediów z 91 krajów świata. Zwracając się do dziennikarzy papież powiedział: „Gorące podziękowanie kieruję zwłaszcza do tych, którzy potrafili przedstawiać te wydarzenia historii Kościoła, mając na uwadze najbardziej właściwą perspektywę, w jakiej powinny być odczytywane, to znaczy perspektywę wiary... Wydarzenia kościelne oczywiście nie są bardziej skomplikowane niż polityczne, czy ekonomiczne. Mają jednak pewną fundamentalną charakterystykę: odpowiadają logice, która zasadniczo nie jest właściwa dla kategorii – żeby tak powiedzieć – świeckich, i właśnie dlatego nie jest łatwo je interpretować i przekazywać szerokiej i zróżnicowanej publiczności. Kościół bowiem, będąc oczywiście również instytucją ludzką, historyczną, ze wszystkim, co to oznacza, nie ma natury politycznej, ale w istocie duchową: jest Ludem Bożym, Świętym Ludem Bożym, gdyż podąża na spotkanie z Jezusem Chrystusem.(...) Kościół istnieje, aby przekazywać «osobową» Prawdę, Dobro i Piękno. (...)Niektórzy nie wiedzieli dlaczego Biskup Rzymu chciał być nazywany Franciszkiem. Niektórzy myśleli o Franciszku Ksawerym, o Franciszku Salezym, a nawet Franciszku z Asyżu. Opowiem wam jak to się stało. Podczas konklawe obok mnie był emerytowany arcybiskup São Paulo, a zarazem emerytowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, kardynał Claudio Hummes: wielki przyjaciel, wielki przyjaciel. Kiedy robiło się trochę „niebezpiecznie”, pocieszał mnie. A kiedy doszło do dwóch trzecich głosów i rozległy się zwyczajowe w takiej sytuacji oklaski, bo wybrano papieża, objął mnie i powiedział: „Nie zapomnij o ubogich”. Słowo to zapadło mi do serca: biedni, ubodzy. Potem w nawiązaniu do ubogich pomyślałem o św. Franciszku z Asyżu. Pomyślałem też o wojnach, a tymczasem dalej trwało liczenie głosów, aż do ostatniego. Franciszek jest człowiekiem pokoju, kochającym i strzegącym stworzenia, w tym czasie, kiedy nasza relacja ze rzeczywistością stworzoną nie jest zbyt dobra jest człowiekiem dającym nam tego ducha pokoju, człowiekiem ubogim ... Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!” – mówił Papież, które słowa przekazał w swoim serwisie KAI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz