Łączna liczba wyświetleń

sobota, 9 marca 2013

"Dziennik Konklawe" (9)



9 marca 2013 r.



KAI podaje dzisiaj, że przed rozpoczęciem konklawe, wyznaczonego na 12 marca, kardynałowie-wyborcy wysłuchają dwóch konferencji-medytacji. Jednym z kaznodziejów będzie 87-letni augustianin kard. Prosper Grech z Malty. Jest on wybitnym biblistą i patrologiem, a przedmiotem jego szczególnych zainteresowań jest postać i dzieło św. Augustyna.



Na swoim blogu „Sacri Palazzi” włoski watykanista Andrea Tornielli zauważa, że według niektórych obserwatorów i kardynałów, tegoroczne konklawe może nie być tak szybkie jak to w 2005 r., które wybrało kard. Ratzingera. Andrea Tornielli cytuje również list kard. Timothy Dolana arcybiskupa Nowego Yorku, w którym to liście do wiernych, wysłanym online, kardynał amerykański podkreśla, że imieniem najczęściej powtarzanym podczas kongregacji kardynałów w Watykanie, nie było imię „papabile”, ale było to mię Jezusa. Kardynał w swoim liście podkreśla również, że podczas kongregacji poruszone były tematy: korupcji w Watykanie, nadużyć seksualnych, czy też pieniędzy, ale nie były to tematy dominujące.



Dyrektor Międzynarodowej Agencji Religijnej „Zenit” Antonio Gaspari pisze o kryteriach jakie powinny decydować o wyborze kogoś na papieża. Dziennikarz wylicza m. in. wielką charyzmę duchową, głęboką wiarę, zmysł apostolski. Zaznacza, że powinien to być człowiek wielkiej modlitwy. Zdaniem Gaspariego powinien to być człowiek m. in. pokorny, wierny doktrynie ale również otwarty na współczesność. Na takiej osobie nie powinien ciążyć żaden cień w jego osobistej historii kapłana i człowieka. To powinien być człowiek Ewangelii, który będzie potrafił również odpowiedzieć na takie problemy jak: problem powołań, Nowa Ewangelizacja, sprawa prześladowania chrześcijan w świecie, pogłębienie dialogu z islamem i wielkimi religiami, aby ograniczyć fundamentalizmy, przemoc, kontynuacja dialogu ekumenicznego, respektowanie praw człowieka, strzeżenie zasad niezmiennych, gwarantujących godność człowieka, dialog z Chinami. Jak podkreśla Antonio Gaspari, najważniejsza jest solidna i pełna pasji wiara nowego papieża.



W watykańskim domu św. Marty rozpoczęły się przygotowania do konklawe. W domu na zapleczu bazyliki św. Piotra będą oni mieszkali w ścisłej izolacji od świata zewnętrznego. Przez cały czas trwania konklawe nie będą mogli telefonować, czytać gazet ani korzystać z internetu.- informuje KAI. Również nowo wybrany papież będzie przez pierwsze tygodnie mieszkał w specjalnych apartamentach Domu św. Marty, zanim przeniesie się do Pałacu Apostolskiego.



Dzisiaj przejrzałem kilka książek o atakach medialnych na Benedykta XVI podczas całego trwania pontyfikatu. Mam wrażenie, że istniało nawet jakieś „przymierze medialne”, które miało na celu obniżyć rangę pontyfikatu i pokazać jedynie jakieś „wymiary kryzysowe” tego pontyfikatu. Może kiedyś historia jednak właściwie oceni wielki pontyfikat Benedykta XVI a nie jedynie „oczami” takich watykanistów jak: Marco Politi czy John Allen ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz