Łączna liczba wyświetleń

piątek, 22 marca 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (12)



22 marca 2013 r.



Stolicy Apostolskiej zależy na dobru każdego człowieka – zapewnił papież Franciszek ambasadorów przy Watykanie. Zaapelował o podjęcie walki z ubóstwem zarówno materialnym jak i duchowym, o budowanie pokoju i wznoszenie mostów. W Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami 180 krajów utrzymujących relacje dyplomatyczne z Watykanem. – informuje KAI



„Jak wielu ubogich jest jeszcze na świecie! Na jak wielkie cierpienie napotykają! Na wzór św. Franciszka z Asyżu Kościół zawsze starał się troszczyć, opiekować się w każdym zakątku ziemi tymi, którzy cierpią z powodu nędzy (...)Istnieje jednak także inny rodzaj biedy! Jest to duchowe ubóstwo naszych dni, które dotyczy w poważnym stopniu także krajów uważanych za najbogatsze. Jest to owo zjawisko, które mój umiłowany i czcigodny poprzednik Benedykt XVI nazywa „dyktaturą relatywizmu”, która czyni każdego miarą samego siebie i zagraża współżyciu międzyludzkiemu. W ten sposób dochodzę do drugiego powodu, dla którego przybrałem moje imię. Franciszek z Asyżu mówi nam: działajcie na rzecz budowania pokoju! Nie ma jednakże prawdziwego pokoju bez prawdy! Nie może być prawdziwego pokoju, jeśli każdy jest miarą samego siebie, jeśli każdy może zawsze i wyłącznie domagać się swojego prawa, nie troszcząc się równocześnie o dobro innych, wszystkich, począwszy od przyrody, która łączy każdą istotę ludzką na tej ziemi.(...) W dziele tym kluczową rolę odgrywa także religia. Nie jest bowiem możliwe budowanie mostów między ludźmi, kiedy zapomina się o Bogu. Prawdą jest jednak także, iż nie można przeżywać prawdziwej więzi z Bogiem, zapominając o innych. Dlatego bardzo ważne jest intensyfikowanie dialogu między różnymi religiami. Myślę nade wszystko o dialogu z islamem i bardzo sobie cenię obecność podczas Mszy św. inaugurującej moją posługę tak wielu przedstawicieli władz religijnych i świeckich świata islamskiego. Ważna jest też intensyfikacja dialogu z niewierzącymi, aby nigdy nie dominowały różnice, które dzielą i ranią, lecz pomimo różnorodności zwyciężyło pragnienie budowania prawdziwych więzi przyjaźni między wszystkimi narodami. Walka z ubóstwem zarówno materialnym jak i duchowym, budowanie pokoju i wznoszenie mostów – to jakby punkty odniesienia drogi, do której podjęcia pragnę zachęcić każdy z reprezentowanych tu przez was krajów. Jest to jednak droga trudna, o ile nie nauczymy się kochać tej naszej ziemi. Także w tym przypadku pomaga mi myśl o imieniu Franciszek, które uczy głębokiego szacunku dla całej rzeczywistości stworzonej, strzeżenia naszego środowiska, którego nazbyt często nie wykorzystujemy dla dobra, lecz zachłannie wyzyskujemy je ze szkodą dla wszystkich.”- mówił papież do dyplomatów.



Papież Franciszek jest "wielkim kaznodzieją, obdarzonym przy tym genialnym językiem gestów" – uważa emerytowany teolog Domu Papieskiego kard. Georges Marie Cottier OP, w rozmowie z dziennikiem episkopatu Włoch "Avvenire”- podkreśla KAI.



Nowe wyzwania, stojące przed Kościołem, sytuacja w Kurii Rzymskiej i afera "Vatileaks" będą z pewnością głównymi tematami, jakie poruszą w bezpośredniej rozmowie papieże – obecny Franciszek i jego poprzednik, Benedykt XVI. To historyczne i bezprecedensowe spotkanie odbędzie się 23 marca w Castel Gandolfo, gdzie od 28 lutego przebywa papież-senior.- pisze KAI cytując włoski dziennik "Il Giornale".



Kard. Christoph Schönborn jest przekonany, że papieżowi Franciszkowi powiedzie się oczekiwana od dawna reforma Kurii Rzymskiej. Przy całej serdeczności jest on bowiem jednocześnie człowiekiem dążącym do celu i konsekwentnym, który będzie wprowadzał w życie procesy, które częściowo rozpoczął już jego poprzednik Benedykt XVI - powiedział arcybiskup Wiednia podczas spotkania z mediami po powrocie z Rzymu.- informuje KAI. Purpurat z Wiednia przyznał, że przed konklawe odczuwało się silne dążenie, by wybrać na papieża kandydata spoza Europy. Mimo to wybór Franciszka był zaskoczeniem. – przytacza jego opinię KAI.



Gwiazda futbolu, kilkakrotnie uznawany za najlepszego piłkarza Europy i świata, Argentyńczyk Lionel Messi z FC Barcelona ma nadzieję na rychłe spotkanie z papieżem Franciszkiem. „Jestem dumny, że Argentyńczyk został wybrany głową Kościoła" - powiedział na konferencji prasowej w Buenos Aires 21 marca kapitan argentyńskiej reprezentacji w piłce nożnej.- informuje KAI za niemiecką agencją katolicką KNA.



Ogrodnicy i śmieciarze, którzy co rano czyszczą Plac św. Piotra zostali dziś zaproszeni na papieską Mszę św. w Domu Świętej Marty. Poinformował o tym dziennikarzy rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz