Łączna liczba wyświetleń

piątek, 15 marca 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (4)



15 marca 2013 r.



Podczas dzisiejszego briefingu dla dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ przedstawił oświadczenie w sprawie oskarżeń wysuwanych przeciwko Ojcu Świętemu, w okresie gdy był on przełożonym argentyńskich jezuitów. Przypomniał, że wczoraj przeciwko fałszywym oskarżeniom wystąpił zazwyczaj niechętny wobec Kościoła Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Adolfo Pérez Esquivel.- poinformował KAI



Katolicka Agencja Informacyjna w całości opublikowała tekst oświadczenia ks. Federico Lombardiego.



Rzecznik Watykanu przypomniał: „Kampania przeciwko Jorge Mario Bergoglio jest dobrze znana i sięga wielu lat wstecz. Jest ona prowadzona przez publikację charakteryzującą się kampaniami niekiedy oszczerczymi i zniesławiającymi. Dobrze jest znany i oczywisty antyklerykalny charakter tej kampanii oraz innych oskarżeń przeciw osobie Jorge Mario Bergoglio. Oskarżenie odnosi się do czasu, kiedy obecny papież nie był jeszcze biskupem, lecz przełożonym jezuitów w Argentynie i do dwóch kapłanów, którzy zostali porwani, a których nie miał rzekomo on chronić. Jednak nigdy nie było wiarygodnego, konkretnego oskarżenia przeciw niemu. Pewnego razu argentyńskie organa sprawiedliwości przesłuchiwały go w tej sprawie, jako osobę poinformowaną o faktach, ale nigdy nie postawiono mu zarzutów. W sposób udokumentowany zaprzeczył on zarzutom. Istnieje natomiast wiele oświadczeń ukazujących, jak wiele Jorge Mario Bergoglio uczynił, by chronić wiele osób w czasie dyktatury wojskowej. Znana jest też rola biskupa Bergoglio w działaniach na rzecz prośby Argentyńskiego Kościoła o przebaczenie, z powodu nie uczynienia dostatecznie dużo w czasach dyktatury. Oskarżenia służą więc jako narzędzia do analizy historyczno-socjologicznej okresu dyktatury, podejmowanej od wielu lat przez przedstawicieli radykalnej lewicy, by atakować Kościół i powinny być zdecydowanie odrzucone”- cytuje oświadczenie ks. Lombardiego KAI.



W dzień swego wyboru, 13 marca papież Franciszek wystosował telegram do głównego rabina Rzymu, dr Riccardo di Segni. Poinformowało dziś o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.- pisze KAI. „Ufając w opiekę Najwyższego, mam żywą nadzieję, iż mogę się przyczynić do postępu jakiego zaznały relacje między żydami a katolikami począwszy od II Soboru Watykańskiego, w duchu odnowionej współpracy i w służbie światu, aby mógł on być coraz bardziej zgodny z wolą Stwórcy” – napisał papież Franciszek., którego słowa cytuje w swoim serwisie KAI.



Papież Franciszek odwiedził w szpitalu rzymskim przyjaciela kard. Jorge Mejía – pokazał to Rome Reports



Powściągliwie i z dystansem zareagowało na wybór nowego papieża ultrakonserwatywne Bractwo św. Piusa X. „Czy kard. Bergoglio, uważany za kandydata liberałów, będzie rozumiał sprawy tradycji katolickiej Kościoła?” - można było przeczytać tuż po wyborze papieża na stronie internetowej Bractwa. „Jakie stanowisko zajmie wobec dzieła abp. Lefebvre’a i Bractwa św. Piusa X?” - zastanawiają się lefebryści zapewniając jednocześnie o modlitwie za nowego papieża.- informuje KAI



Niezrażeni porażką prognoz przed konklawe, dziennikarze włoskich gazet zajęli się teraz odtworzeniem wydarzeń wewnątrz Kaplicy Sykstyńskiej, które doprowadziły do niespodziewanego wyboru kard. Borgoglio. Ile tytułów, tyle scenariuszy. Maria Antonietta Calabrò podaje, że pierwszy papież z Ameryki otrzymał w piątym głosowaniu ponad 90 głosów.- podaje KAI. Ponadto prasa włoska ciepło przyjmuje pierwsze gesty papieża Franciszka, nazywając je "pokornymi". Prognozuje, że ten pontyfikat wstrząśnie Kościołem.- zauważa korespondent KAI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz