16 marca 2013 r.
Franciszkanie z La Verny będą służyć do Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka 19 marca w Watykanie. W La Vernie koło Arezzo św. Franciszek z Asyżu otrzymał w 1224 r. stygmaty. - pisze KAI. Prośbę o służenie do Mszy inauguracyjnej skierował do franciszkanów nowy papież.
17 marca 2013 r.
Dla mnie najmocniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie – wyznał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w watykańskiej parafii św. Anny. - informuje KAI. Nawiązując do Ewangelii czytanej w V niedzielę Wielkiego Postu, mówiącej o kobiecie, którą pochwycono na cudzołóstwie, a do której Jezus powiedział: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz!” papież Franciszek podkreślił piękno tej sceny poprzedzonej samotną modlitwą Pana Jezusa na górze Oliwnej – pisze korespondent KAI z Watykanu. Papież podkreślił,że „Chrystus ponownie udał się do Świątyni, a cały lud schodził się do Niego. Jezus pośród ludu, a potem, na końcu zostawiają Go samego z kobietą. Ta samotność Jezusa jest owocna, jest to samotność modlitwy w jedności z Ojcem i będąc tak bardzo piękną jest ona właśnie dzisiejszym orędziem Kościoła, orędziem miłosierdzia wobec tej kobiety” –cytuje słowa Papieża KAI. „Sądzę, że także i my jesteśmy tym ludem, który z jednej strony pragnie słuchać Jezusa, ale z drugiej czasami ma ochotę pobić innych, potępić innych, nieprawdaż? potępić innych. Zaś orędzie Jezusa to miłosierdzie. Dla mnie - mówię to z pokorą - najmocniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie: Ale to On sam powiedział: Nie przyszedłem dla sprawiedliwych, sprawiedliwi usprawiedliwią się sami. Jezus przyszedł do grzeszników” – przypomniał papież Franciszek, o czym pisze KAI.
Bóg nigdy nie zmęczy się tym, by nam przebaczać. Problem w tym, że to nas męczy proszenie Go o przebaczenie - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym pierwszą modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił w niedziele południe 17 marca z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. To pierwszy „Anioł Pański” z Franciszkiem. Na placu św. Piotra, przyległym do nim placu Piusa XII i ulicy Conciliazione prowadzącej do Tybru zebrało się około 100 tys. wiernych – pisze w swoim serwisie KAI. Zdaniem agencji najwięcej było argentyńskich i polskich pielgrzymów. Bóg nigdy nie zmęczy się tym, by nam przebaczać. Problem w tym, że to nas męczy proszenie Go o przebaczenie - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym pierwszą modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił w niedziele południe 17 marca z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. - pisze KAI.
Podczas modlitwy „Anioł Pański” papież powiedział: „Oblicze Boga to oblicze miłosiernego Ojca, który zawsze ma cierpliwość do każdego z nas. Rozumie nas i na nas czeka. Przebacza nam, gdy powracamy do niego ze skruszonym sercem. Wielkie jest miłosierdzie Pana - jak mówi jeden z Psalmów. (…) Bóg nigdy nie zmęczy się tym, by nam przebaczać. Problem w tym, że to nas męczy proszenie Go o przebaczenie.”
Podczas rozważania Papież wyznał, że w tych dniach czytał bardzo dobrą książkę niemieckiego kardynała Waltera Kaspera o miłosierdziu. Wspomniał też, że zaraz po tym, gdy został biskupem w 1992 r., do Buenos Aires przybyła figura Matki Bożej z Fatimy. Spowiadał wtedy w czasie wielkiej Mszy św. dla chorych. Pod koniec, gdy już wychodził z konfesjonału, podeszła się wyspowiadać bardzo pokorna, starsza, ponad 80-letnia kobieta. W czasie rozmowy powiedziała mu, że „wszyscy mamy grzechy”, ale „Pan nam wszystko przebaczy”, bo „gdyby wszystkiego nie przebaczał, to świat by już nie istniał”. Skąd miała tę mądrość Ducha Świętego dotyczącą miłosierdzia Bożego, przecież nie studiowała na żadnym z rzymskich uniwersytetów? - dziwił się papież. Pisze KAI.
Ujawnił też, że wybrał imię patrona Włoch, aby podkreślić swą „więź z tą ziemią”, z której wywodzi się także jego rodzina. Jak pisze KAI papież przemawiał wyłącznie po włosku, nie było natomiast pozdrowień w innych językach.
Jak informuje KAI kilka minut po południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, w której wzięło udział 150 tys. wiernych, papież Franciszek opublikował swój pierwszy tweet: "Cari amici vi ringrazio di cuore e vi chiedo di continuare a pregare per me. Papa Francesco" (Drodzy przyjaciele, z serca wam dziękuję i proszę was, abyście nadal się za mnie modlili. Papież Franciszek).
Rome Reports TV pokazała krótką relację z modlitwy papieża Franciszka w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich, która miała miejsce po południu 15 marca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz