12 kwietnia 2013 r.
Papież Franciszek przybył dziś rano do Biblioteki Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, aby się spotkać ze zgromadzonymi tam pracownikami obu sekcji, tworzących ten urząd. Informując o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że w spotkaniu, które miało charakter prywatny, wzięło udział ok. 300 osób – księża, osoby zakonne i świeccy obojga płci. Wizyta trwała ok. 50 minut.- pisze KAI.
Swoim skupieniem na problemach ubóstwa i sprawiedliwości społecznej papież Franciszek rozpoczął nowy etap wprowadzania w życie Soboru Watykańskiego II. Opinię taką wyraził na łamach „L’Osservatore Romano” kard. Walter Kasper.- informuje korespondent KAI z Watykanu.
Słowo Boże poprzedza i przekracza Biblię, dlatego w centrum naszej wiary znajduje się nie sama tylko księga, ale dzieje zbawienia, a zwłaszcza Osoba Jezusa – Słowo Boże, które stało się ciałem - przypomniał dziś papież Franciszek. Ojciec Święty przemawiał do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji Biblijnej, których przyjął w Pałacu Apostolskim w Watykanie.- pisze KAI. „Istnieje nierozerwalna jedność między Biblią a Tradycją, gdyż obie wywodzą się z tego samego źródła(...)egzegeta winien zwracać uwagę na postrzeganie Słowa Bożego, obecnego w tekstach biblijnych, umieszczając je w łonie samej wiary Kościoła (...)interpretacja Pisma Świętego nie może być tylko indywidualnym wysiłkiem naukowym, ale musi być zawsze zestawiana, wpisywana i sprawdzana przez tradycję żyjącą w Kościele. Jest to norma decydująca dla uściślania prawidłowego i wzajemnego związku między egzegezą a Urzędem Nauczycielskim Kościoła.”- mówił Papież. (słowa papieża za KAI)
Triumfalizm jest wielką pokusą życia chrześcijańskiego, na którą nie byli odporni nawet apostołowie - powiedział podczas porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty papież Franciszek. Dodał jednak, że „triumfalizm nie pochodzi od Pana”, który żył pokornie.- informuje KAI. „Czas jest wysłannikiem Boga, który „zbawia w czasie”, a nie w jednej chwili. Zbawia w historii, w osobistej historii każdego z nas i nie działa jak wróżka ze swą czarodziejską różdżką. (...)Pan uczy nas, że w życiu nie jest wszystko magiczne, że triumfalizm nie jest chrześcijański.” – mówił Franciszek (słowa papieża za KAI). Jak informuje korespondent KAI z Watykanu we Mszy uczestniczyli pracownicy Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana).
Papież jest zaniepokojony brakiem powołań we Włoszech. Liczy jednak, że Kościół zdoła otworzyć przed młodymi perspektywy powołania do służby Bogu. Dowiadujemy się o tym od toskańskich biskupów, którzy dziś i wczoraj rozmawiali z Franciszkiem. Przebywają oni w Rzymie z wizytą ad limina.- informuje KAI.
13 kwietnia 2013 r.
W obliczu problemów życiowych chrześcijanin nie powinien iść na skróty, lecz zawsze powierzać się Bogu, który nie odmówi mu swojej pomocy. Zapewnił o tym Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w watykańskim Domu Świętej Marty. Wzięli w niej udział niektórzy funkcjonariusze Żandarmerii Watykańskiej, Straży Pożarnej oraz zakonnice - siostry miłosierdzia.- informuje KAI. „Życie nie powinno być fałszowane, kiedy sprawy mają się źle, bo oznacza to, że brakuje nam zaufania do Boga, który jest Panem życia. Wręcz przeciwnie, chrześcijanin umie zaakceptować, to co się jemu przytrafia... Nie należy bać się problemów, sam Jezus powiedział do swoich uczniów: « To Ja jestem, nie bójcie się». Pan jest zawsze. Kiedy przychodzą trudności życia, problemy, nowe rzeczy, które trzeba podjąć: Pan jest obecny. Możemy się mylić, naprawdę, ale On jest zawsze blisko nas i mówi: «Pomyliłeś się, wejdź na właściwą drogę» (...) Nie jest dobrym podejściem fałszowanie życia, robienie makijażu życia: nie, nie. Życie jest takie jakie jest, jest rzeczywistością. Jest takie, jakim chce tego Bóg, lub takim, jakim pozwala by było, ale jest takie, jakie jest i musimy je przyjąć takim jakim jest. A Duch Pana da nam rozwiązanie problemów”. „To Ja jestem, nie bójcie się” – mówił papież Franciszek (słowa papieża za KAI)
Ojciec Święty ustanowił grupę kardynałów, którzy mają służyć mu radą w zarządzaniu Kościołem powszechnym i studiowaniu projektu rewizji Konstytucji Pastor Bonus o Kurii Rzymskiej – poinformował watykański Sekretariat Stanu. Pierwsze wspólne spotkanie tej grupy wyznaczono na 1-3 października 2013. Ojciec Święty jest już jednak od tej chwili w kontakcie ze wspomnianymi kardynałami – stwierdza Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Korespondent KAI z Watykanu informuje, że w skład tej grupy papież Franciszek powołał: Kard. Giuseppe Bertello, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; Kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossę, emerytowanego arcybiskupa Santiago de Chile (Chile);Kard. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju (Indie);Kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi (Niemcy);Kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga);Kard. Seana Patricka O’Malleya, O.F.M. Cap., arcybiskupa Bostonu (U.S.A.);Kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney (Australia);Kard. Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę, S.D.B., arcybiskupa Tegucigalpa (Honduras), jako koordynatora; Bpa Marcello Semeraro, biskupa Albano, jako sekretarza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz