2 kwietnia 2013 r.
Papież Franciszek zachęca do proszenia o specjalną łaskę: o łzy. Bowiem „to właśnie łzy przygotowują nas do zobaczenia Jezusa”. Wyjaśnił to we wtorek 2 kwietnia rano podczas Mszy św. odprawianej w kaplicy Domu Świętej Marty, w której tradycyjnie już uczestniczyła grupa pracowników Watykanu. Tym razem byli to członkowie Korpusu Żandarmerii i Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego, którym przewodził komendant Domenico Giani. – informuje KAI.
W homilii Ojciec Święty wskazał na przykład Marii Magdaleny. „Niekiedy w naszym życiu okularami pozwalającymi zobaczyć Jezusa są łzy. Jest taki moment w naszym życiu, kiedy tylko łzy przygotowują nas do zobaczenia Jezusa. I jakie jest przesłanie tej kobiety? 'Widziałam Pana'”.(...) Jest to przykład na drogę naszego życia. My wszyscy przeszliśmy w życiu chwile radości, bólu, smutku, wszyscy przeszliśmy te rzeczy. Ale – i nie czekam na odpowiedź – czy płakaliśmy? Czy w najmroczniejszych momentach płakaliśmy? Czy mieliśmy ten dar łez, które przygotowują do zobaczenia Pana? Patrząc na tę kobietę, która płacze, my również możemy poprosić Pana o łaskę łez. To piękna łaska, piękna łaska. Płacz jest owocem wszystkiego: dobra, naszych grzechów, łask, również radości – można płakać z radości! Tej radości w niebie, o którą prosimy i której przedsmak czujemy teraz. Płacz. Płacz przygotowuje nas do zobaczenia Jezusa. Niech Pan da nam łaskę, nam wszystkim, byśmy mogli powiedzieć naszym życiem 'widziałem Pana'. 'Objawił ci się?'. 'Nie, nie wiem; ale Go widziałem, widziałem Go w sercu. I dlatego, że Go widziałem, żyję w ten sposób'. To jest świadectwo. 'Widziałem Pana', to takie piękne! Obyśmy wszyscy mogli dawać takie świadectwo: 'żyję w ten sposób, ponieważ widziałem Pana'”. – pisze korespondent KAI z Watykanu
Ok. godz. 19 po zamknięciu Bazyliki Św. Piotra papież Franciszek modlił się przy grobie bł. Jana Pawła II w 8 rocznicę jego śmierci – informuje Zenit. Ojcu Świętemu towarzyszyli: kard. Comastri archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej i sekretarz osobisty ks. prał. Alfred Xuereb. Papież zatrzymał się również na krótką modlitwę przy grobach bł. Jana XXIII i św. Piusa X.
3 kwietnia 2013 r.
„Pozwólmy się oświecić Zmartwychwstaniem Chrystusa, pozwólmy się przekształcić Jego mocą, aby także za naszym pośrednictwem w świecie oznaki śmierci ustąpiły przed znakami życia” - zaapelował do wiernych papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Nawiązując do obecnego Roku Wiary swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił prawdzie o Zmartwychwstaniu Jezusa, stanowiącej centrum orędzia chrześcijańskiego. Na placu św. Piotra zgromadziło się około 25 tys. wiernych – informuje KAI.
Ojciec Święty w katechezie powiedział m. in. „Ale to właśnie zmartwychwstanie otwiera nas na większą nadzieję, ponieważ otwiera nasze życie i życie świata na wieczną przyszłość Boga, na pełne szczęście, na pewność, że zło, grzech, śmierć można pokonać. Wierzyć w Chrystusa Zmartwychwstałego, w zmartwychwstanie oznacza przeżywanie z większą ufnością codziennej rzeczywistości, podejście do niej z odwagą i zaangażowaniem. Zmartwychwstanie Chrystusa jest naszą mocą! (...)Nie można pohamować radości, wypływającej z tego, że wiedzą, iż Jezus żyje i że obietnice się wypełniły, nadziei napełniającej ich serca. Powinno to także zachodzić w naszym życiu. Odczuwajmy radość, że jesteśmy chrześcijanami! Nie chowajmy tej radości jedynie dla siebie! Wierzymy w Zmartwychwstałego, który zwyciężył zło i śmierć! Jak to możliwe, że nie mamy odwagi by «wyjść na zewnątrz» i rzecz jasna, zachowując głęboki szacunek dla innych, nieść to światło we wszystkie miejsca naszego życia? (...)Kobiety w Kościele i na drodze wiary, miały i mają także dzisiaj szczególną rolę w otwieraniu bram dla Pana, do naśladowania Go i w przekazywaniu Jego oblicza, ponieważ spojrzenie wiary zawsze potrzebuje prostego i głębokiego spojrzenia miłości (...)Kefasowi, Dwunastu, pięciuset braciom naraz i Jakubowi aż do tego, które wstrząśnie życiem Pawła na drodze do Damaszku. Na początku nie rozpoznają Go, i jedynie poprzez Jego słowa i gesty otwierają się ich oczy. To nie ich wiara stworzyła zmartwychwstanie, lecz spotkanie ze Zmartwychwstałym nadało nową moc ich wierze i dostarczyło jej niewzruszonego fundamentu. Także i my możemy napotkać znaki, w których daje się rozpoznać Zmartwychwstały, znaki ożywiające naszą wiarę w zmartwychwstanie: Pismo Święte – Bóg, który do nas mówi i wskazuje nam drogę; Eucharystia – Jezus uobecnia się, aby pozwolić nam wejść w komunię z Nim i być przekształconymi; inne sakramenty, które wyznaczają czas naszego życia; miłosierdzie – gesty miłości, dobroci, miłosierdzia, przebaczenia, które przynoszą w świat promień zmartwychwstania. Drodzy przyjaciele, pozwólmy się oświecić Zmartwychwstaniem Chrystusa, pozwólmy się przekształcić Jego mocą, aby także za naszym pośrednictwem w świecie oznaki śmierci ustąpiły przed znakami życia” (słowa katechezy za KAI)
"Przeżywając – w tych dniach szczególnie – spotkanie ze zmartwychwstałym Panem, pozwólcie, aby Jego blask przeniknął wasze umysły i serca, i by przemieniała was Jego moc, abyście byli świadkami wiary wobec współczesnego świata" - powiedział papież Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty podjął rozpoczęty przez Benedykta XVI cykl katechez związanych z Rokiem Wiary. Zatrzymał się nad słowami Credo: „Zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo".
Ojciec Święty zwracając się do Polaków powiedział: „Witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przeżywając – w tych dniach szczególnie – spotkanie ze zmartwychwstałym Panem, pozwólcie, aby Jego blask przeniknął wasze umysły i serca, i by przemieniała was Jego moc, abyście byli świadkami wiary wobec współczesnego świata. Niech życie wasze i waszych rodzin napełnia radość wielkanocnego poranka! Niech Bóg wam błogosławi!"- pisze korespondent KAI z Watykanu.