Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

71 procent Rosjan za wizyt papieza w Rosji.



Agencja Informacyjna „Interfax” z siedzibą w Moskwie 12 kwietnia opublikowała w swoim serwisie wyniki sondażu przeprowadzonego przez socjologów z „Levada - Center” niezależnej i nierządowej organizacji badań socjologicznych, według których 71 proc. Rosjan chciałaby, aby papież Franciszek odwiedził Rosję.

Portal Niedzieli 

sobota, 13 kwietnia 2013

Odsłonięto najwyższą statuę bł. Jana Pawła II



W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie 13 kwietnia 2013 r. została odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzy ona 13,8 m wysokości. Pobłogosławił i odsłonił statuę abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Takiego zawierzenia Bogu, jakie było u Jana Pawła II, życzę każdemu z Was” – mówił abp Depo.

Mój tekst na Portalu Niedzieli 

"Dziennik Pontyfikatu" (37)



12 kwietnia 2013 r.



Papież Franciszek przybył dziś rano do Biblioteki Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, aby się spotkać ze zgromadzonymi tam pracownikami obu sekcji, tworzących ten urząd. Informując o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że w spotkaniu, które miało charakter prywatny, wzięło udział ok. 300 osób – księża, osoby zakonne i świeccy obojga płci. Wizyta trwała ok. 50 minut.- pisze KAI.



Swoim skupieniem na problemach ubóstwa i sprawiedliwości społecznej papież Franciszek rozpoczął nowy etap wprowadzania w życie Soboru Watykańskiego II. Opinię taką wyraził na łamach „L’Osservatore Romano” kard. Walter Kasper.- informuje korespondent KAI z Watykanu.



Słowo Boże poprzedza i przekracza Biblię, dlatego w centrum naszej wiary znajduje się nie sama tylko księga, ale dzieje zbawienia, a zwłaszcza Osoba Jezusa – Słowo Boże, które stało się ciałem - przypomniał dziś papież Franciszek. Ojciec Święty przemawiał do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Komisji Biblijnej, których przyjął w Pałacu Apostolskim w Watykanie.- pisze KAI. „Istnieje nierozerwalna jedność między Biblią a Tradycją, gdyż obie wywodzą się z tego samego źródła(...)egzegeta winien zwracać uwagę na postrzeganie Słowa Bożego, obecnego w tekstach biblijnych, umieszczając je w łonie samej wiary Kościoła (...)interpretacja Pisma Świętego nie może być tylko indywidualnym wysiłkiem naukowym, ale musi być zawsze zestawiana, wpisywana i sprawdzana przez tradycję żyjącą w Kościele. Jest to norma decydująca dla uściślania prawidłowego i wzajemnego związku między egzegezą a Urzędem Nauczycielskim Kościoła.”- mówił Papież. (słowa papieża za KAI)



Triumfalizm jest wielką pokusą życia chrześcijańskiego, na którą nie byli odporni nawet apostołowie - powiedział podczas porannej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty papież Franciszek. Dodał jednak, że „triumfalizm nie pochodzi od Pana”, który żył pokornie.- informuje KAI. „Czas jest wysłannikiem Boga, który „zbawia w czasie”, a nie w jednej chwili. Zbawia w historii, w osobistej historii każdego z nas i nie działa jak wróżka ze swą czarodziejską różdżką. (...)Pan uczy nas, że w życiu nie jest wszystko magiczne, że triumfalizm nie jest chrześcijański.” – mówił Franciszek (słowa papieża za KAI). Jak informuje korespondent KAI z Watykanu we Mszy uczestniczyli pracownicy Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana).



Papież jest zaniepokojony brakiem powołań we Włoszech. Liczy jednak, że Kościół zdoła otworzyć przed młodymi perspektywy powołania do służby Bogu. Dowiadujemy się o tym od toskańskich biskupów, którzy dziś i wczoraj rozmawiali z Franciszkiem. Przebywają oni w Rzymie z wizytą ad limina.- informuje KAI.





13 kwietnia 2013 r.



W obliczu problemów życiowych chrześcijanin nie powinien iść na skróty, lecz zawsze powierzać się Bogu, który nie odmówi mu swojej pomocy. Zapewnił o tym Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w watykańskim Domu Świętej Marty. Wzięli w niej udział niektórzy funkcjonariusze Żandarmerii Watykańskiej, Straży Pożarnej oraz zakonnice - siostry miłosierdzia.- informuje KAI. „Życie nie powinno być fałszowane, kiedy sprawy mają się źle, bo oznacza to, że brakuje nam zaufania do Boga, który jest Panem życia. Wręcz przeciwnie, chrześcijanin umie zaakceptować, to co się jemu przytrafia... Nie należy bać się problemów, sam Jezus powiedział do swoich uczniów: « To Ja jestem, nie bójcie się». Pan jest zawsze. Kiedy przychodzą trudności życia, problemy, nowe rzeczy, które trzeba podjąć: Pan jest obecny. Możemy się mylić, naprawdę, ale On jest zawsze blisko nas i mówi: «Pomyliłeś się, wejdź na właściwą drogę» (...) Nie jest dobrym podejściem fałszowanie życia, robienie makijażu życia: nie, nie. Życie jest takie jakie jest, jest rzeczywistością. Jest takie, jakim chce tego Bóg, lub takim, jakim pozwala by było, ale jest takie, jakie jest i musimy je przyjąć takim jakim jest. A Duch Pana da nam rozwiązanie problemów”. „To Ja jestem, nie bójcie się” – mówił papież Franciszek (słowa papieża za KAI)



Ojciec Święty ustanowił grupę kardynałów, którzy mają służyć mu radą w zarządzaniu Kościołem powszechnym i studiowaniu projektu rewizji Konstytucji Pastor Bonus o Kurii Rzymskiej – poinformował watykański Sekretariat Stanu. Pierwsze wspólne spotkanie tej grupy wyznaczono na 1-3 października 2013. Ojciec Święty jest już jednak od tej chwili w kontakcie ze wspomnianymi kardynałami – stwierdza Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Korespondent KAI z Watykanu informuje, że w skład tej grupy papież Franciszek powołał: Kard. Giuseppe Bertello, przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; Kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossę, emerytowanego arcybiskupa Santiago de Chile (Chile);Kard. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju (Indie);Kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi (Niemcy);Kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę, arcybiskupa Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga);Kard. Seana Patricka O’Malleya, O.F.M. Cap., arcybiskupa Bostonu (U.S.A.);Kard. George'a Pella, arcybiskupa Sydney (Australia);Kard. Oscara Andrésa Rodrígueza Maradiagę, S.D.B., arcybiskupa Tegucigalpa (Honduras), jako koordynatora; Bpa Marcello Semeraro, biskupa Albano, jako sekretarza.

piątek, 12 kwietnia 2013

"Dziennik Pontyfiaktu" (36)



10 kwietnia 2013 r.



Na zakończenie audiencji ogólnej 10 kwietnia w Watykanie papież Franciszek wspomniał o "silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południe Iranu, powodując liczne ofiary śmiertelne, wielu rannych i poważne straty". Zapewnił, że modli się za ofiary, wyraził swą bliskość z mieszkańcami ziem, dotkniętych tym nieszczęściem oraz wezwał do modlitw "za tych wszystkich naszych braci i siostry z Iranu".- informuje KAI.



"Pan nie zbawia nas listem, dekretem, lecz nas zbawił i dalej nas zbawia swoją miłością, przywracając ludziom godność i nadzieję" - podczas tradycyjnej Mszy św. porannej, odprawianej w Domu św. Marty 10 kwietnia rano, papież Franciszek mówił o zbawieniu chrześcijańskim, ukazując jego najbardziej autentyczne znaczenie: miłość Boga, który przez swego Jednorodzonego Syna "stał się jednym z nas, wędrował z nami".- pisze KAI. „"Panie, ja wierzę. Wierzę w Twoją miłość. Wierzę, że Twoja miłość mnie zbawiła. Wierzę, że Twoja miłość dała mi godność, której nie miałem. Wierzę, że Twoja miłość mi daje nadzieję". Oto dlaczego staje się "piękną rzeczą wierzyć w miłość", bo "taka jest prawda. Jest to prawda naszego życia" – mówił papież.



Kościół w Chinach leży mi na sercu. Codziennie modlę się za chińskich katolików – powiedział papież Franciszek kard. Johnowi Tongowi z Hongkongu. Chiński purpurat odprawił 8 kwietnia w swej diecezji dziękczynną Mszę za nowy pontyfikat. Wzięło w niej udział 25 pastorów protestanckich, 4 biskupów anglikańskich, 2 metropolitów prawosławnych oraz dyplomaci z 15 krajów, między innymi z Argentyny.- informuje KAI za Radiem Watykańskim.



Papież Franciszek podziękował władzom i kibicom klubu San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires za życzenia i słowa uznania, jakie od nich otrzymał wkrótce po swym wyborze na najwyższy urząd w Kościele. W liście na ręce prezesa klubu Matíasa Lammensa poprosił wszystkich, aby pielęgnowali przyjaźń z Jezusem – "prawdziwym Przyjacielem, który zawsze będzie z wami" w chwili radosnych i trudnych.- informuje KAI.



11 kwietnia 2013 r.



Słuchanie Boga i pójście za Jezusem dają wolność i szczęście, jakiego „propozycje świata” nie mogą zapewnić - wskazał papież Franciszek w czasie porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Byli na niej obecni m.in. pracownicy watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”. - Być posłusznym Bogu to słuchać Boga, mieć otwarte serce na pójście drogą, którą Bóg wskazuje. I to czyni wolnymi - mówił Ojciec Święty.- podaje korespondent KAI z Watykanu. „Prośmy o tę łaskę kroczenia zawsze drogą Jezusa. A gdy tego nie robimy, prośmy o przebaczenie. Pan przebacza, bo jest tak dobry” – mówił Franciszek.



Potrzeby ludu Bożego na świecie są wielkie - powiedział papież Franciszek przyjmując w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie członków Fundacji Papieskiej (Papal Foundation), którzy przybyli z pielgrzymką do Rzymu. Ta amerykańska instytucja charytatywna obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Jej prezydentem jest kard. Donald W. Wuerl z Waszyngtonu.- informuje KAI



Jak podaje korespondent KAI z Watykanu wyrażając członkom fundacji wdzięczność za to wszystko, papież wskazał, że przyczyniają się w ten sposób do zwalczenia wielu form ubóstwa materialnego i duchowego rodziny ludzkiej, a także wzrostu braterstwa i pokoju. Zachętą do zaangażowania we wprowadzania pojednania i pokoju na każdym poziomie jest także obchodzona dziś 50. rocznica encykliki „Pacem in terris” bł. Jana XXIII.

Papież-senior Benedykt XVI nie cierpi na żadną poważną chorobę – zapewnił dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ. Odniósł się w ten sposób do wiadomości, podanej 10 kwietnia przez hiszpański dziennik "El Mundo" i natychmiast podchwyconej przez środki przekazu w różnych krajach.- informuje KAI.

50. rocznica encykliki "Pacem in terris"

(fot. niedziela)

"Pokój na ziemi, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga". Te pierwsze słowa z encykliki "Pacem in terris" bł. Papieża Dobroci Jana XXIII, której 50. rocznica ogłoszenia, przypadała 11 kwietnia br., mają ogromne i jakże aktualne znaczenie dzisiaj.

Portal Niedzieli


środa, 10 kwietnia 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (35)



9 kwietnia 2013 r.



Duch Święty wnosi pokój do wspólnot chrześcijańskich, ucząc ich członków, by byli cisi i nie obmawiali bliźnich. Mówił o tym papież Franciszek podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W liturgii wzięła udział grupa pracowników gubernatoratu oraz służby zdrowia Państwa Watykańskiego.- informuje KAI. W homilii Ojciec Święty nawiązał do opisanej w Dziejach Apostolskich pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej, którą ewangelista Łukasz charakteryzuje słowami „jeden duch i jedno serce”. „Jeśli uda nam się z pomocą Ducha nie obgadywać, będzie to znaczny krok naprzód z pożytkiem dla wszystkich” – cytuje papieża KAI.



10 kwietnia 2013 r,



O zbawczym znaczeniu zmartwychwstania, co ono oznacza dla naszego życia i dlaczego bez niego próżna jest nasza wiara - mówił papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty zachęcał do wskazywania na zmartwychwstałego Jezusa, gdyż jest to "cenna posługa, jaką powinniśmy dać naszemu światu, który często nie potrafi już wznosić spojrzenia ku górze, ku Bogu". Na placu św. Piotra zebrały się rzesze pielgrzymów z całego świata.- informuje KAI.



Papież powiedział m. in. „Nasza wiara opiera na śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, tak właśnie jak dom opiera się na fundamentach: jeśli się one osuną, wali się cały dom. Na krzyżu Jezus ofiarował samego siebie, biorąc na siebie nasze grzechy i schodząc w otchłań śmierci, a w zmartwychwstaniu je przezwycięża, gładzi i otwiera nam drogę do odrodzenia do nowego życia.(...) Zmartwychwstały Pan jest nadzieją, która nigdy nie ustaje, która nigdy nie zawodzi (...)bycie chrześcijaninem nie sprowadza się jedynie do wypełniania przykazań, ale oznacza bycie w Chrystusie, myślenie jak On, postępowanie jak On, kochanie jak On. To zgoda, aby On wziął w posiadanie nasze życie i je przemienił, przekształcił, uwolnił z ciemności zła i grzechu.” (słowa papieża za KAI)

Od Maryi uczmy się pokory, rozpoznawania woli Bożej, posłuszeństwa i zawierzenia Bogu - powiedział papież Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.- pisze KAI.

Agencja "Zenit" o dokumencie bioetycznym Episkopatu



Dokument Konferencji Episkopatu Polski „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek” ogłoszony został 9 kwietnia. O dokumencie w swoi serwisie pisze Międzynarodowa Agencja Prasowa "Zenit".

Zenit

Dokument w całości publikuje tygodnik katolicki "Niedziela".

Portal Niedzieli




wtorek, 9 kwietnia 2013

Dokąd zmierza Europa?



„Dokąd zmierza Europa”, to temat spotkania, które odbyło się 8 kwietnia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. O współczesnej Europie, Unii Europejskiej oraz ważnych aspektach polskiej polityki w Unii Europejskiej opowiedział Janusz Wojciechowski poseł do Parlamentu Europejskiego.

W spotkaniu wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, abp senior Stanisław Nowak, poseł Jadwiga Wiśniewska (PiS), poseł Szymon Giżyński (PiS), przedstawiciele kultury, ruchów i stowarzyszeń katolickich, m. in. częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Tekst na Portalu Niedzieli 

"Dziennik Pontyfikatu" (34)



8 kwietnia 2013 r.



Na audiencji prywatnej papież Franciszek przyjął przewodniczącego Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) pastora Nikolausa Schneidera. To pierwszy przywódca jednego z Kościołów protestanckich, jaki spotkał sie z papieżem.- informuje KAI.



Chrześcijański postęp to właśnie zstępowanie drogą pokory, by tym bardziej uwydatnić Bożą miłość. Mówił o tym dziś papież Franciszek, który jak zwykle odprawił rano Mszę w kaplicy Domu św. Marty. W liturgii udział wzięły różne grupy, w tym kilka sióstr szarytek, które odnowiły śluby zakonne, personel Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego, redakcja brazylijska Radia Watykańskiego, a także długoletni papieski fotograf Arturo Mari.- podaje KAI. „Jeśli się nie uniżysz, nie jesteś chrześcijaninem. (...) Zaznaczył przy tym, że nie oznacza to chodzenia ze spuszczoną głową, lecz ukazywanie całym sobą Bożej miłości.”- mówił w homilii Ojciec Święty.



Papież Franciszek zamierza odwiedzić jezuicki ośrodek dla uchodźców Astalli w Rzymie, położony niedaleko placu Weneckiego.- poinformowała La Stampa.



9 kwietnia 2013 r.



Na osobistą prośbę papieża Franciszka patriarcha Lizbony Kardynała kard. José Policarpo da Cruz poświęcił jego posługę Piotrową Matce Bożej z Fatimy.- pisze korespondent KAI z Portugalii.



Papież Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Ban Ki-moon jest siódmym sekretarzem generalnym ONZ, przyjmowanym przez kolejnych biskupów Rzymu, począwszy od bł. Jana XXIII. – informuje KAI.

Śmierć Margaret Thatcher zasmuciła papieża Franciszka – zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Przesłał on 9 kwietnia w imieniu Ojca Świętego telegram kondolencyjny na ręce premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.- podaje KAI.

niedziela, 7 kwietnia 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (33)



7 kwietnia 2013 r.



"Nie możemy bać się bycia chrześcijanami i życia jak chrześcijanie!" - zaapelował Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Regina Coeli w Watykanie. Papież przypomniał, że obchodzoną dzisiaj Niedzielę Bożego Miłosierdzia ustanowił bł. Jan Paweł II, który zmarł w wigilię tego święta. "Miłosierny Bóg zawsze nas oczekuje, zawsze kocha, On nam przebaczył przez Swoją krew i za każdym razem nam przebacza, gdy prosimy Go o przebaczenie" - mówił Ojciec Święty.- informuje KAI. Na placu św. Piotra w niedzielne południe zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata. Były liczne transparenty oraz obraz Jezusa Miłosiernego z napisem "Jezu ufam Tobie". Gdy papież wymienił imię bł. Jana Pawła II rozbrzmiały rzęsiste oklaski.- pisze korespondent KAI z Watykanu.



„Jezus dał apostołom wraz ze swym pokojem, Ducha Świętego, aby mogli rozprzestrzeniać w świecie odpuszczenie grzechów, to przebaczenie, które dać może tylko Bóg, którego ceną jest krew Syna (por. J 20, 21-23). Kościół został posłany przez Chrystusa zmartwychwstałego, aby przekazać ludziom odpuszczenie grzechów i sprawiać w ten sposób, aby wzrastało Królestwo miłości, zasiać w sercach pokój, aby umocnił się on także w relacjach międzyludzkich, w społeczeństwach, w instytucjach. A Duch Chrystusa Zmartwychwstałego usuwa lęk z serc Apostołów i pobudza ich, by wyszli z Wieczernika, aby nieść Ewangelię. Miejmy także i my więcej odwagi, aby świadczyć wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego! Nie możemy bać się bycia chrześcijanami i życia jak chrześcijanie! Musimy mień tę odwagę, by pójść i głosić Chrystusa Zmartwychwstałego, b On jest naszym pokojem. On sprawił pokój swą miłością i przebaczeniem, swoją krwią i miłosierdziem.(...) Z tą wiarą w Miłosierdzie Boga, który ciągle na nas czeka, który nas ciągle kocha, nam przebacza. Przebaczył nam Swoją krwią i zawsze nam przebacza, kiedy Go prosimy o przebaczenie. Miejmy ufność w Jego miłosierdzie.(...) Drodzy bracia i siostry, bądźcie posłańcami i świadkami miłosierdzia Bożego. – mówił Ojciec Święty. (słowa papieża za KAI).



W niedzielę 7 kwietnia po południu przed objęciem bazyliki św. Jana na Lateranie papież Franciszek odsłonił tablicę z nową nazwą placu przed budynkiem wikariatu dla Rzymu. Od dzisiaj będzie on nosił imię bł. Jana Pawła II.- podaje KAI.



Do otwarcia na Boże Miłosierdzie, zaufania w Jego cierpliwość, zamieszkania w ranach Jego miłości i spotkania Jego miłosierdzia w sakramentach zachęcał papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. w ramach uroczystości objęcia w posiadanie bazyliki Laterańskiej, będącej katedrą Biskupa Rzymu. "Poczujemy Jego czułość, odczujemy jego objęcie, a my także będziemy bardziej zdolni do miłosierdzia, cierpliwości, przebaczenia i miłości" - powiedział Ojciec Święty w nawiązując do obchodzonej dzisiaj Niedzieli Bożego Miłosierdzia.- informuje KAI. W homilii Ojciec Święty zwrócił uwagę na piękną rzeczywistość wiary dla naszego życia, jaką jest "Boże miłosierdzie". "Tak wielka miłość, tak głęboka miłość Boga względem nas, miłość, która nie zawodzi, zawsze chwyta nas za rękę i nas podtrzymuje, podnosi, prowadzi" - powiedział. Jak pisze korespondent KAI z Rzymu Ojciec Święty odnosząc się do Ewangelii i osoby Tomasza Apostoła, który doświadcza Bożego miłosierdzia, mającego konkretne oblicze Jezusa zmartwychwstałego, zwrócił uwagę, że "Tomasz uznaje swoje ubóstwo, małą wiarę". "`Pan mój i Bóg mój`: tymi prostymi, lecz pełnymi wiary słowami odpowiada na cierpliwość Jezusa. Daje się objąć Bożym miłosierdziem, widzi je przed sobą, w ranach rąk i stóp, w otwartym boku i odnajduje zaufanie: jest nowym człowiekiem, nie jest już niedowiarkiem, lecz wierzącym" - mówił Franciszek. Ojciec Święty wskazał także na św. Piotra, który trzykrotnie zaparł się Jezusa i który także doświadcza Bożego Miłosierdzia. "Piotr rozumie, odczuwa spojrzenie miłości Jezusa i płacze. Jak piękne jest to spojrzenie Jezusa - jak czułe!" - powiedział papież i zachęcał: "Bracia i siostry, nigdy nie traćmy ufności w cierpliwe miłosierdzie Boga!" Papież zwrócił dalej uwagę, że "cierpliwość Boga musi w nas znaleźć odwagę, by do Niego powrócić, niezależnie od wszelkiego błędu, jakiegokolwiek grzechu, który miałby miejsce w naszym życiu". „Dla Boga nie jesteśmy liczbami, jesteśmy ważni, jesteśmy wręcz najważniejsi z tego, co ma. Pomimo, że jesteśmy grzesznikami, jesteśmy tym, co leży mu najbardziej na sercu... Poczujemy Jego czułość, odczujemy jego objęcie, a my także będziemy bardziej zdolni do miłosierdzia, cierpliwości, przebaczenia i miłości"- mówił Ojciec Święty (słowa papieża Franciszka za KAI).

sobota, 6 kwietnia 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (32)




5 kwietnia 2013 r.



Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon spotka się z papieżem Franciszkiem 9 kwietnia, na zakończenie swej wizyty w Europie.- informuje KAI. Jak podkreśla amerykański portal „National Catholic Register”, powołując się na źródła watykańskie, status Stolicy Apostolskiej jako stałego obserwatora przy ONZ pozostaje niezmieniony.



6 kwietnia 2013 r.



Ojciec Święty mianował ministra generalnego zakonu braci mniejszych José Rodríguez Carballo, sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jednocześnie wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Belcastro. Stanowisko sekretarza tej dykasterii pozostawało nieobsadzone od 18 października ub. roku, kiedy Benedykt XVI mianował abp. Josepha Williama Tobina, C.SS.R. arcybiskupem Indianapolis w USA. Dzisiejsza nominacja jest pierwszą decyzją personalną w Kurii Rzymskiej papieża Franciszka.- informuje KAI.



O odwadze dawania świadectwa wierze, o którą nie można się targować ani sprzedawać jej temu, kto oferuje najwięcej - mówił papież Franciszek w homilii podczas Mszy św. sprawowanej 6 kwietnia rano w kaplicy w Domu św. Marty.- podaje KAI za L ’Osservatore Romano. W homilii Ojciec Święty powiedział m. in. „"Aby znaleźć męczenników, nie trzeba udawać się do katakumb czy do Koloseum – męczennicy żyją teraz, w tak wielu krajach. Chrześcijanie są prześladowani z powodu wiary. W niektórych krajach nie mogą nosić krzyża – są za to karani. Dziś, w XXI w., nasz Kościół jest Kościołem męczenników. (...)A jak jest z naszą wiarą? Czy jest mocna? Czy może czasami jest trochę słabowita, taka sobie? Kiedy przychodzą trudności, czy jesteśmy odważni jak Piotr, czy trochę letni? (...)wiary się nie negocjuje... trzeba przezwyciężyć pokusę zachowywania się po trosze 'tak jak robią wszyscy', nie być tak bardzo, tak sztywnym”, ponieważ właśnie „od tego zaczyna się droga, która prowadzi do apostazji. Bowiem kiedy zaczynamy obcinać wiarę, negocjować wiarę, po trosze sprzedawać ją najlepszemu kupcowi, wchodzimy na drogę apostazji, niewierności Panu”.” - mówił papież. (słowa papieża za KAI)



O pomoc w przeciwdziałaniu eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim zwrócił się do Papieża Franciszka przewodniczący episkopatu Korei. „Dziękujemy za modlitwę i ufamy, że Ojciec Święty w dalszym ciągu będzie zwracał uwagę polityków z całego świata na trudną sytuację w Korei” – powiedział bp Peter Kang. Podkreślił także, że sprowokowanie wojny przez Koreę Północną w czasach, gdy istnieje broń masowego rażenia, może doprowadzić do prawdziwej katastrofy.- informuje KAI za Radiem Watykańskim.

piątek, 5 kwietnia 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (31)



5 kwietnia 2013 r.



Prezydent Izraela spotka się z papieżem Franciszkiem. Szymon Peres przyjedzie do Rzymu 30 kwietnia.- informuje KAI. Zaproszenie do papieża wystosował już łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal. Franciszek wybiera się do Ziemi Świętej w styczniu 2014 r. razem z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Będą tam wspólnie obchodzić prawosławne święta Bożego Narodzenia. Upamiętnią też 50. rocznicę podobnego spotkania w Jerozolimie papieża Pawła VI i patriarchy Atenagorasa. – pisze korespondent KAI z Jerozolimy.



Nie w magii, nie w tarotach, ale jedynie w imieniu Jezus jest zbawienie – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty. Uczestniczyli w niej pracownicy watykańskiej apteki, prowadzonej przez bonifratrów.- informuje KAI. „To imię nas zbawia.(...) Faktycznie nie możemy wyznać Jezusa, nie możemy mówić o Jezusie, nic nie możemy powiedzieć o Jezusie bez Ducha Świętego. To Duch Święty nas pobudza do wyznawania Jezusa lub mówienia o Jezusie czy też pokładania ufności w Jezusie. Jezusie, który jest zawsze na drodze naszego życia. (...)Tak więc powierzmy się imieniu Jezus, wzywajmy imienia Jezusa, pozwalając aby pobudzał nas Duch Święty, aby ufnie modlić się w imię Jezusa.”- mówił w homilii Franciszek.



Ojciec Święty polecił, aby Kongregacja Nauki Wiary zdecydowanie działała w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec nieletnich. Poinformowano o tym po dzisiejszej audiencji udzielonej przez papieża prefektowi tej dykasterii, abp Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi.- informuje korespondent KAI z Watykanu.



W najbliższą niedzielę, przed objęciem bazyliki św. Jana na Lateranie papież Franciszek odsłoni tablicę z nową nazwą placu przed budynkiem wikariatu dla Rzymu. Będzie on nosił imię bł. Jana Pawła II – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.



Papież Franciszek przekazał do dyspozycji argentyńskiej archidiecezji La Plata 50 tys. dolarów z przeznaczeniem na pilną pomoc dla ofiar powodzi, które nawiedziły ostatnio Buenos Aires i okolice. Informując o tym miejscową katolicką agencję prasową AICA nuncjusz apostolski w Argentynie abp Emil Paul Tscherrig oświadczył, że Ojciec Święty "pragnął w ten konkretny sposób okazać swą duchową bliskość wobec wszystkich, którzy cierpią i tych, którzy wielkodusznie spieszą im z pomocą i wsparciem".- pisze KAI.



Koptyjski patriarcha Aleksandrii Teodor II (Tawadros) chciałby się spotkać z papieżem Franciszkiem. Życzenie to papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy św. Marka wyraził 3 kwietnia w katedrze św. Marka w Kairze, podczas spotkania z abp. Jeanem-Paulem Gobelem – nowym nuncjuszem apostolskim w Egipcie, mianowanym na to stanowisko 5 stycznia br. przez Benedykta XVI. Poprzednik obecnego patriarchy – Szenuda III odwiedził papieża Pawła VI dokładnie 40 lat temu – 10 maja 1973 roku. Była to pierwsza wizyta zwierzchnika koptyjskiego w Rzymie od ponad 1500 lat – pisze korespondent KAI z Kairu.

Powstaje "Kuchnia Miłosierdzia"



Kuchnia Św. Antoniego przy parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu wznawia swoją działalność - informuje ks. ks. prał. Zenon Gajda proboszcz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystego otwarcia i poświęcenia „Kuchni Miłosierdzia” dokona abp Wacław Depo 8 kwietnia.

Mój tekst na portalu Niedzieli

czwartek, 4 kwietnia 2013

Spotkanie redaktorów naczelnych mediów katolickich

Przeciwstawianie się destrukcyjnym tendencjom we współczesnym świecie, ale także pokazywanie pozytywnej strony życia, radości płynącej z bycia chrześcijaninem – to główne zadania mediów katolickich. Wskazywano na nie podczas spotkania redaktorów naczelnych mediów katolickich, które odbyło się w Warszawie 4 kwietna z inicjatywy abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

Spotkanie redaktorów naczelnych pism katolickich

"Dziennik Pontyfikatu" (30)



4 kwietnia 2013 r.



Ojciec Święty zapewnił swych rodaków dotkniętych katastrofalnymi podwoziami o bliskości w modlitwie. Spowodowane gwałtownymi opadami (deszczami torencjalnymi) powodzie doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu osób i konieczności ewakuacji kilkudziesięciu tysięcy.- informuje KAI.



Papież Franciszek odwiedzi w grudniu Argentynę. Zapowiedział to sam Ojciec Święty w rozmowie telefonicznej ze swym przyjacielem, kapłanem pracującym w Posadas, w stanie Misiones, do którego zadzwonił, by złożyć mu życzenia urodzinowe.- pisze KAI.



Zdumienie spotkaniem z Chrystusem znalazło się w centrum krótkiej homilii papieża Franciszka podczas Mszy św. w Domu Świętej Marty. Wzięli w niej udział pracownicy Drukarni Watykańskiej. Na zakończenie Eucharystii Ojciec Święty zgodnie ze swoim zwyczajem pozostał na chwilę modlitewnego skupienia w jednej z ostatnich ławek tamtejszej kaplicy.- informuje KAI. „Prośmy o łaskę duchowego pocieszenia i duchowego pokoju, który zaczyna się od tego zadziwienia radości w spotkaniu z Jezusem Chrystusem”.- powiedział papież Franciszek.



Do doświadczenia Boga, który jest miłością i wyznawania Go w świecie zachęcił papież Franciszek w swoim przesłaniu na portalu Twitter. Papież napisał na Twitterze „Bóg nas kocha. Nie bójmy się Go kochać. Wiarę wyznaje się ustami i sercem, słowem i miłością”.- informuje KAI



Mój brat jest wystarczająco silny, by rządzić Kościołem - uważa siostra papieża Franciszka, Maria Elena Bergoglio. Ta 64-letnia gospodyni domowa mieszkająca w Ituzaingó na przedmieściach Buenos Aires, jest od 13 marca br. osobą, która najprawdopodobniej udzieliła najwięcej wywiadów na świecie - pisze John Allen na łamach „National Catholic Reporter”.



Na prywatnych audiencjach Franciszek przyjął 4 kwietnia: kard. Fernando Filoniego - prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Jamesa Michaela Harveya - archiprezbitera Bazyliki św. Pawła za Murami, którą papież odwiedzi 14 bm. a także przewodniczącego Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych abp. Piero Mariniego. Tę ostatnią audiencję należy wiązać z roboczym spotkaniem w Watykanie w ramach przygotowań do 51. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w 2016 r. w Cebu na Filipinach.- podaje KAI za Radiem Watykańskim.

środa, 3 kwietnia 2013

Dziennik Pontyfikatu (29)



3 kwietnia 2013 r.



O uczniach z Emaus, o których wspomina liturgia środy w Oktawie Wielkanocy, mówił dziś papież Franciszek w krótkiej homilii podczas Mszy św. odprawianej w Domu Świętej Marty. Wzięli w niej udział pracownicy Domus Romana Sacerdotalis.- informuje KAI. W homilii powiedział m. in. „Myślę, że bardzo często, kiedy zachodzą trudne sytuacje, także kiedy przychodzi na nas krzyż, grozi nam to zamknięcie się w narzekaniu. Ale Pan także i w tej chwili jest blisko nas, choć Go nie rozpoznajemy. I mimo, że Jezus do nas mówi, a my słyszymy w nas to, co dobre, to jednak w głębi nadal się lękamy: wydaje się, że narzekanie jest bezpieczniejsze. Wydaje się jakby zabezpieczeniem: to moja prawda, klęska. Nadziei już nie ma (...)narzekanie jest czymś złym, nie tylko wobec innych, ale także kiedy narzekamy na samych siebie, kiedy wszystko wydaje nam się gorzkie. Są złe – bo odbierają nam nadzieję. Nie podejmujmy tej gry, by żyć narzekaniem (...)Ufajmy Panu. On nam zawsze towarzyszy na naszej drodze, nawet w najciemniejszych godzinach. Bądźmy pewni, że Pan nas nigdy nie opuszcza: jest zawsze z nami, także w trudnej chwili. I nie szukajmy schronienia w narzekaniach: szkodzą nam. Szkodzą naszemu sercu” – informuje korespondent KAI z Watykanu.



Papież Franciszek odmawia codziennie wszystkie tajemnice różańca. Przekonał go do tego Jan Paweł II. Kard. Jorge Mario Bergoglio przyznał to po śmierci Papieża-Polaka. Włoski miesięcznik "30 Giorni" poprosił go wówczas o świadectwo o zmarłym. W odpowiedzi metropolita Buenos Aires skreślił w samolocie tylko kilka zdań. Wspomniał wówczas, jak w 1985 r. jako rektor seminarium przebywał w Rzymie i wziął udział w modlitwie różańcowej w Watykanie, której przewodniczył Jan Paweł II. –pisze KAI.



KAI podaje, że różańcowe wspomnienia dawnego prymasa Argentyny przypomniało Radio Watykańskie w związku z ogłoszeniem przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych wykaz uroczystości, którym w najbliższych tygodniach będzie przewodniczył Ojciec Święty. Znalazło się wśród nich właśnie nabożeństwo różańcowe w Bazylice Matki Bożej Większej, które rozpocznie się 4 maja o godz. 18.00. Wiąże się to z pierwszą sobotą miesiąca maryjnego, ale wpisuje się ponadto w osobiste przywiązanie papieża do tej modlitwy, w czym - jak się okazało - ważną rolę odegrało tu osobiste świadectwo bł. Jana Pawła II.- pisze korespondent KAI z Watykanu.

"Dziennik Pontyfiaktu" (28)



2 kwietnia 2013 r.



Papież Franciszek zachęca do proszenia o specjalną łaskę: o łzy. Bowiem „to właśnie łzy przygotowują nas do zobaczenia Jezusa”. Wyjaśnił to we wtorek 2 kwietnia rano podczas Mszy św. odprawianej w kaplicy Domu Świętej Marty, w której tradycyjnie już uczestniczyła grupa pracowników Watykanu. Tym razem byli to członkowie Korpusu Żandarmerii i Straży Pożarnej Państwa Watykańskiego, którym przewodził komendant Domenico Giani. – informuje KAI.



W homilii Ojciec Święty wskazał na przykład Marii Magdaleny. „Niekiedy w naszym życiu okularami pozwalającymi zobaczyć Jezusa są łzy. Jest taki moment w naszym życiu, kiedy tylko łzy przygotowują nas do zobaczenia Jezusa. I jakie jest przesłanie tej kobiety? 'Widziałam Pana'”.(...) Jest to przykład na drogę naszego życia. My wszyscy przeszliśmy w życiu chwile radości, bólu, smutku, wszyscy przeszliśmy te rzeczy. Ale – i nie czekam na odpowiedź – czy płakaliśmy? Czy w najmroczniejszych momentach płakaliśmy? Czy mieliśmy ten dar łez, które przygotowują do zobaczenia Pana? Patrząc na tę kobietę, która płacze, my również możemy poprosić Pana o łaskę łez. To piękna łaska, piękna łaska. Płacz jest owocem wszystkiego: dobra, naszych grzechów, łask, również radości – można płakać z radości! Tej radości w niebie, o którą prosimy i której przedsmak czujemy teraz. Płacz. Płacz przygotowuje nas do zobaczenia Jezusa. Niech Pan da nam łaskę, nam wszystkim, byśmy mogli powiedzieć naszym życiem 'widziałem Pana'. 'Objawił ci się?'. 'Nie, nie wiem; ale Go widziałem, widziałem Go w sercu. I dlatego, że Go widziałem, żyję w ten sposób'. To jest świadectwo. 'Widziałem Pana', to takie piękne! Obyśmy wszyscy mogli dawać takie świadectwo: 'żyję w ten sposób, ponieważ widziałem Pana'”. – pisze korespondent KAI z Watykanu



Ok. godz. 19 po zamknięciu Bazyliki Św. Piotra papież Franciszek modlił się przy grobie bł. Jana Pawła II w 8 rocznicę jego śmierci – informuje Zenit. Ojcu Świętemu towarzyszyli: kard. Comastri archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej i sekretarz osobisty ks. prał. Alfred Xuereb. Papież zatrzymał się również na krótką modlitwę przy grobach bł. Jana XXIII i św. Piusa X.



3 kwietnia 2013 r.



„Pozwólmy się oświecić Zmartwychwstaniem Chrystusa, pozwólmy się przekształcić Jego mocą, aby także za naszym pośrednictwem w świecie oznaki śmierci ustąpiły przed znakami życia” - zaapelował do wiernych papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Nawiązując do obecnego Roku Wiary swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił prawdzie o Zmartwychwstaniu Jezusa, stanowiącej centrum orędzia chrześcijańskiego. Na placu św. Piotra zgromadziło się około 25 tys. wiernych – informuje KAI.



Ojciec Święty w katechezie powiedział m. in. „Ale to właśnie zmartwychwstanie otwiera nas na większą nadzieję, ponieważ otwiera nasze życie i życie świata na wieczną przyszłość Boga, na pełne szczęście, na pewność, że zło, grzech, śmierć można pokonać. Wierzyć w Chrystusa Zmartwychwstałego, w zmartwychwstanie oznacza przeżywanie z większą ufnością codziennej rzeczywistości, podejście do niej z odwagą i zaangażowaniem. Zmartwychwstanie Chrystusa jest naszą mocą! (...)Nie można pohamować radości, wypływającej z tego, że wiedzą, iż Jezus żyje i że obietnice się wypełniły, nadziei napełniającej ich serca. Powinno to także zachodzić w naszym życiu. Odczuwajmy radość, że jesteśmy chrześcijanami! Nie chowajmy tej radości jedynie dla siebie! Wierzymy w Zmartwychwstałego, który zwyciężył zło i śmierć! Jak to możliwe, że nie mamy odwagi by «wyjść na zewnątrz» i rzecz jasna, zachowując głęboki szacunek dla innych, nieść to światło we wszystkie miejsca naszego życia? (...)Kobiety w Kościele i na drodze wiary, miały i mają także dzisiaj szczególną rolę w otwieraniu bram dla Pana, do naśladowania Go i w przekazywaniu Jego oblicza, ponieważ spojrzenie wiary zawsze potrzebuje prostego i głębokiego spojrzenia miłości (...)Kefasowi, Dwunastu, pięciuset braciom naraz i Jakubowi aż do tego, które wstrząśnie życiem Pawła na drodze do Damaszku. Na początku nie rozpoznają Go, i jedynie poprzez Jego słowa i gesty otwierają się ich oczy. To nie ich wiara stworzyła zmartwychwstanie, lecz spotkanie ze Zmartwychwstałym nadało nową moc ich wierze i dostarczyło jej niewzruszonego fundamentu. Także i my możemy napotkać znaki, w których daje się rozpoznać Zmartwychwstały, znaki ożywiające naszą wiarę w zmartwychwstanie: Pismo Święte – Bóg, który do nas mówi i wskazuje nam drogę; Eucharystia – Jezus uobecnia się, aby pozwolić nam wejść w komunię z Nim i być przekształconymi; inne sakramenty, które wyznaczają czas naszego życia; miłosierdzie – gesty miłości, dobroci, miłosierdzia, przebaczenia, które przynoszą w świat promień zmartwychwstania. Drodzy przyjaciele, pozwólmy się oświecić Zmartwychwstaniem Chrystusa, pozwólmy się przekształcić Jego mocą, aby także za naszym pośrednictwem w świecie oznaki śmierci ustąpiły przed znakami życia” (słowa katechezy za KAI)



"Przeżywając – w tych dniach szczególnie – spotkanie ze zmartwychwstałym Panem, pozwólcie, aby Jego blask przeniknął wasze umysły i serca, i by przemieniała was Jego moc, abyście byli świadkami wiary wobec współczesnego świata" - powiedział papież Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty podjął rozpoczęty przez Benedykta XVI cykl katechez związanych z Rokiem Wiary. Zatrzymał się nad słowami Credo: „Zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo".

Ojciec Święty zwracając się do Polaków powiedział: „Witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przeżywając – w tych dniach szczególnie – spotkanie ze zmartwychwstałym Panem, pozwólcie, aby Jego blask przeniknął wasze umysły i serca, i by przemieniała was Jego moc, abyście byli świadkami wiary wobec współczesnego świata. Niech życie wasze i waszych rodzin napełnia radość wielkanocnego poranka! Niech Bóg wam błogosławi!"- pisze korespondent KAI z Watykanu.

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

"Dziennik Pontyfikatu" (26)



1 kwietnia 2013 r.



Do przyjęcia Bożej łaski i utrwalenia jej owoców zawartych w sakramentach Wielkanocnych zachęcił Ojciec Święty podczas spotkania z wiernymi na niedzielnej modlitwie Regina Coeli (Królowo Nieba wesel się). Papież Franciszek zaapelował też do katolików, aby byli narzędziami Bożego miłosierdzia.- informuje KAI.



Podczas rozważania papież Franciszek powiedział m. in. „Oby moc zmartwychwstania Chrystusa mogła dotrzeć do każdego człowieka - zwłaszcza tych, którzy cierpią - i wszystkich sytuacji, w których najbardziej potrzebne jest zaufanie i nadzieja. Chrystus zwyciężył zło w sposób pełny i definitywny, ale do nas, ludzi każdego czasu, należy przyjęcie tego zwycięstwa w naszym życiu i w konkretnych realiach dziejów oraz życia społecznego. (...)Łaska zawarta w sakramentach Wielkanocnych jest ogromnym potencjałem odnowy w życiu osobistym, rodzinnym, odnowy stosunków społecznych. Ale wszystko przechodzi przez ludzkie serce: jeśli pozwolę, by dotarła do mnie łaska Chrystusa Zmartwychwstałego, jeśli pozwolę, by zmieniła mnie w tym aspekcie, który nie jest dobry, który może wyrządzić krzywdę mnie i innym ludziom, to pozwalam, aby zwycięstwo Chrystusa utrwaliło się w moim życiu, by poszerzyło się jego dobroczynne działanie. To jest moc łaski! Bez łaski nic nie możemy uczynić. Bez łaski nic nie możemy uczynić. A z łaską Chrztu św. i Komunii Świętej mogę stać się narzędziem Bożego miłosierdzia. Tego wspaniałego Bożego miłosierdzia!” (słowa rozważania za KAI)



Po południu Ojciec Święty odwiedził prywatnie podziemia bazyliki watykańskiej i pomodlił się przy grobie św. Piotra – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.