Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 31 stycznia 2013

Media katolickie wobec nowych wyzwań


Aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce na tle sytuacji społecznej”- to temat obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, która odbyły się 31 stycznia w sali różańcowej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

Moja relacja


sobota, 26 stycznia 2013

W Częstochowie odbyła się konferencja nt. Naprotechnologii



„NaProTECHNOLOGY - po prostu dobra medycyna” - to temat ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się 26 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Organizatorem konferencji są Fundacja św. Barnaby w Częstochowie oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

Moja relacja



W Częstochowie zakończył się Tydzień Ekumeniczny


Jedność chrześcijan to pragnienie Bożego Serca Jezusa wypowiedziane w modlitwie: „aby byli jedno”, która wciąż trwa.- mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który wieczorem 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektoralnym pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Eucharystia zakończyła Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie oraz ks. Tadeusz Ł. Ratajczyk proboszcz Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Gniazdowie k. Koziegłów.

Moja relacja





Moje wspomnienie o kard. Glempie w Zenit


(fot.Bożena Sztajner/Niedziela)

Agencja prasowa "Zenit" z siedzibą w Rzymie opublikowała moje wspomnienia o zmarłym Prymasie Polski w swoim serwisie, w języku portugalskim.

Zenit portugalski




czwartek, 24 stycznia 2013

Moje wspomnienie o Prymasie


(Moje spotkanie opłatkowe z kard. J. Glempem)

Międzynarodowa religijna agencja prasowa "Zenit" opublikowała dzisiaj moje wspomnienie o zmarłym Prymasie Polski kard. Józefie Glempie.

Moje wspomnienie w Zenit









Kard. Józef Glemp nie żyje


23 stycznia zmarł Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Portal Niedzieli



Kard. Glemp zostawił wielkie ślady w moim życiu. Moje pierwsze spotkanie z kard. Glempem miało miejsce w 1987 r. Byłem wówczas alumnem Niższego Seminarium Duchownego. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia podczas witania pielgrzymki warszawskiej. Potem w kolejnych latach każdego roku witałem ks. Prymasa razem z mamą w Alejach NMP w Częstochowie. Wspominam spotkania z Prymasem Polski w Wiecznym Mieście kiedy odwiedzał nas studentów w Instytucie Polskim w Rzymie. Towarzyszyłem ks. Prymasowi w Neapolu podczas otwarcia Polskiej Misji Katolickiej.

Za wyróżnienie poczytuję sobie to, że dane mi było być w „asyście” ks. Prymasa przez kilka lat, gdy witał z Domu Biskupów częstochowskich pielgrzymów warszawskich.

Noszę w sercu nasze spotkania na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę mogłem też być ceremoniarzem Ks. Prymasa.



niedziela, 20 stycznia 2013

Częstochowa: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w światyni prawosławnej



Po raz pierwszy w historii częstochowskiej ekumenii nabożeństwo Słowa Bożego połączone z uroczystymi Nieszporami odbyło się wieczorem 20 stycznia w prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie, w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o jedność chrześcijan.


Nabożeństwu w języku starosłowiańskim przewodniczył ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej w Częstochowie.

Moja relacja 

sobota, 19 stycznia 2013

Częstochowa: Ekumeniczne kolędowanie i spotkanie młodzieży katolickiej i ewangelickiej.


Na rozpoczęcie częstochowskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele ewangelicko-augsburskim odbyło się wieczorem 19 stycznia ekumeniczne kolędowanie. Podczas spotkania zabrzmiały znane kolędy, ale również kolędy różnych tradycji konfesyjnych.

Moja relacja


wtorek, 15 stycznia 2013

Zenit o projekcji filmu "Historia Kowalskich" w "Niedzieli"


Międzynarodowa agencja religijna "Zenit" opublikowała w swoim codziennym serwisie tekst o prezentacji filmu "Historia Kowalskich", która odbyła się w redakcji tygodnika katolickiego "Niedziela" w Częstochowie, wieczorem 14 stycznia.

Depesza w Zenit





Prezentacja filmu "Historia Kowalskich"




Film „Historia Kowalskich w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego polski dokument fabularyzowany, opowiadający o Polakach, którzy oddali swe życie, by ratować swych sąsiadów Żydów, został zaprezentowany wieczorem 14 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem historyka z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Wiesława Paszkowskiego, badacza dziejów społeczności żydowskiej w Częstochowie, autora przewodnika biograficznego cmentarza żydowskiego w Częstochowie i reżysera Macieja Pawlickiego.

Film „Historia Kowalskich” jest fabularyzowanym dokumentem prezentującym najpierw pokojową koegzystencję Polaków i Żydów w Ciepielowie k. Radomia, a następnie ukrywanie Żydów przez polskie rodziny, zakończone okrutną egzekucją 34 Polaków i Żydów – spalonych żywcem przez Niemców w jednym z domów.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce 6 grudnia 1942 r., kiedy o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom rodziny Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia w jednym z tych domów spalono żywcem 34 osoby: Żydów i ukrywających ich Polaków, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.

Relacja w 'Niedzieli'

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Abp Depo do dziennikarzy: właściwe korzystanie z daru wolności musi opierać się na prawdzie.



„Dzisiaj potrzebujemy odpowiedzialnego sprzymierzenia się rodziny, szkoły i Kościoła, a także ludzi mediów w trosce o przyszłość Ojczyzny.”- napisał abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP w specjalnym przesłaniu do ludzi mediów z racji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego patrona dziennikarzy, które przypada 24 stycznia. Przesłanie publikuje tygodnik katolicki „Niedziela” w numerze 3 z datą 20 stycznia 2013 r.

Abp Depo do dziennikarzy

KAI

Wkrótce Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan




Ekumeniczne spotkanie z kolędą, spotkanie młodzieży katolickiej i ewangelickiej, ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego oraz Msza św. o jedność chrześcijan składają się na program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Częstochowie, który będzie obchodzony pod hasłem: „Czegoż żąda Pan od ciebie?" (por. Mi 6, 6-8), w dniach 18-25 stycznia.

Tydzień ekumeniczny w Częstochowie

piątek, 11 stycznia 2013

W Częstochowie 491 rodzin skorzystało z pomocy Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego


Już ok. 491 rodzin skorzystało z pomocy Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Częstochowie. Bezpieczny dom i kochających rodziców zyskało 232 dzieci. 32 dzieci wróciło po interwencji Ośrodka do własnych rodzin.

Ośrodek powstał w 1998 r jako wotum wdzięczności za 20 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystego jego otwarcia i poświęcenia dokonał 26 października 1998 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

czwartek, 10 stycznia 2013

Agencja "Zenit" o liście Hilariona


(fot. google images)

Międzynarodowa Agencja Religijna "Zenit", z siedzibą w Rzymie, opublikował w swoim serwisie codziennym depeszę nt. listu Hilariona ws. profanacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Depesza w Zenit

Metropolita Hilarion przesłał list solidarności po profanacji obrazu Matki Bożej

(fot. google images)


Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo list solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, która miała miejsce 9 grudnia ub. roku.

"Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski ale też przez prawosławnych Rosji" – napisał w liście solidarności metropolita Hilarion – czytamy w KAI

środa, 9 stycznia 2013

Ostatni świadek Vaticanum II

Portal "Niedzieli" publikuje rozmowę z o. Jerzym Tomzińskim paulinem z Jasnej Góry, ostatnim żyjącym polskim Ojcem Soboru Watykańskiego II.

Wywiad z o. Tomzińskim





wtorek, 8 stycznia 2013

100 mln. chrześcijan prześladowanych


Jak wynika z najnowszych badań Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi) na całym świecie liczba prześladowanych wyznawców Chrystusa wynosi ponad 100 mln. Sprawozdanie obejmuje okres od 1 listopada 2011 r. do grudnia 2012 r. – podaje Katolicka Agencja Informacyjna

Światowy Indeks Prześladowań 2013

Open Doors 

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Częstochowa: w „Niedzieli” wystawiono pastorałkę o współczesności pt. „Magiczne Święta”



„Magiczne Święta” – to tytuł pastorałki, widowiska muzycznego , która została zaprezentowana wieczorem 7 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Widowisko muzyczne, którego autorem jest Zbigniew Woldański zaprezentowała grupa teatralna „Proscenium” włoszczowskiego Domu Kultury. Pastorałka wychodząc od otaczającej rzeczywistości, często bardzo trudnej, naznaczonej wieloma społecznymi problemami jak problemy rodzinne, brak poszanowania drugiego człowieka, pokazała sens Bożego Narodzenia.

Pastorałka


niedziela, 6 stycznia 2013

Orszaki Trzech Króli


Dziś, 6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Taca zbierana tego dnia we wszystkich kościołach kraju zostanie przeznaczona na Krajowy Fundusz Misyjny, a ulicami 92 polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli.- informuje KAI

sobota, 5 stycznia 2013

Zmarł ks. prał. Wincenty Kochanowski – współpracownik biskupów częstochowskich


Ks. prał. Wincenty Kochanowski, wieloletni wychowawca i prefekt w Niższym Seminarium Duchownym, jeden z bliskich współpracowników biskupów częstochowskich: Zdzisława Golińskiego i Stefana Bareły zmarł w Częstochowie 5 stycznia w wieku 91 lat.

Biogram ks. Kochanowskiego 

piątek, 4 stycznia 2013

Dialog pomiędzy Kościołem katolickim a Prawosławnym trwa

Metropolita Hilarion uznał spotkanie i podpisanie wspólnego orędzia pomiędzy Kościołem katolickim w Polsce a Kościołem prawosławnym w Rosji, które miało miejsce w sierpniu 2012 r. w Warszawie, uznał za jedno z najważniejszych wydarzeń w 2012 r.- pisze agencja Zenit.

Zenit

Wkrótce Tydzień Ekumeniczny



 Podział wśród chrześcijan powinien być postrzegany w kategoriach zgorszenia i skandalu. Dlatego niezrozumiała jest postawa obojętności na zaangażowanie ekumeniczne w niektórych środowiskach kościelnych.- mówi "Niedzieli" ks. Jarosław Grabowski dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi oraz wykładowca ekumenizmu i dogmatyki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskie.

Rozmowa z ks. Grabowskm 

czwartek, 3 stycznia 2013

Film "Historia Kowalskich" w "Niedzieli"



Film „Historia Kowalskich w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego polski dokument fabularyzowany, opowiadający o Polakach, którzy oddali swe życie, by ratować swych sąsiadów Żydów, zostanie zaprezentowany 14 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Film 'Historia Kowalskich' 

środa, 2 stycznia 2013

"Makulatura na misje"


Częstochowska parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła włączyła się w 2012 r. w akcję „Makulatura na Misje – budujemy studnie w Sudanie Południowym”. Zebrano ponad 95,5 tony makulatury m. in. prasy, książek, opakowań, czy ulotek.

Akcja „Makulatura na Misje – pomagamy budować studnie w Sudanie Południowym” zainicjowana została przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Oddział Łódzki. Akcja odbywała się pod hasłem: Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. (Mt 10, 42)

wtorek, 1 stycznia 2013

Brat Alois z Taize' zaapelował o solidarność chrześcijan

(fot.google images)



Podczas 35. Europejskiego Spotkania Młodych w Rzymie przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois zaapelował o większą solidarność międzyludzką w obliczu trudnej sytuacji współczesnej Europy także przezwyciężanie podziałów istniejących między chrześcijanami.- informuje KAI

"Potrzebujemy siebie nawzajem, gdyż w pewnym sensie wszyscy jesteśmy ubogimi. Potrzebujemy siebie nawzajem także w życiu naszych społeczeństw. Rozwój i postęp nie mogą być zarezerwowane jedynie dla niewielu, podczas gdy większość biednieje. Wzrastające trudności gospodarcze pobudzają nas nie do mniejszej, lecz do większej solidarności” - cytuje słowa br. Alois Katolicka Agencja Informacyjna.

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju

"Błogosławieni pokój czyniący" - to temat orędzia Benedykta XVI na 46. Światowy Dzień Pokoju, przypadający 1 stycznia 2013 r. Wśród zasadniczych warunków pokoju papież wymienia poszanowanie życia ludzkiego na każdym etapie, ochronę praw rodziny i małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz potrzebę wypracowania nowego modelu rozwoju gospodarczego.- informuje KAI

Treść Orędzia za portalem "Niedzieli"

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju